آجرهای سفالی خنک کننده Bloque Termodisipador (ریحانه برش نورد-ارشد مدیریت پروژه و ساخت-آزاد اسلامی واحد یادگار امام)

اشتراک گذاری

با توجه به اهمیت روزافزون معماری پایدار استفاده از مصالح بوم آورد همراه با کاهش مصرف انرژی امری اجتناب نا پذیر در صنعت ساخت محسوب می شود. Bloque Termodisipador  یا BT به معنای بلوک خنک کننده ( در زبان اسپانیایی ) نوعی بلوک سرامیکی یا همان آجر رسی است که به دلیل داشتن سطح مقطع نامنظم متشکل از یک مستطیل و یک مثلث نامتساوی الاضلاع با ایجاد امکان گردش و عبور هوا از سطح آن میزان حرارت جذب شده نور خورشید را به حداقل رسانده و حرارت داخلی ساختمان را کاهش می دهد. همچنین سطح در معرض تابش نور خورشید با زمین زاویه ۱۱۴ درجه می سازد که موجب بازتاب پرتوهای تابشی به سمت بالا و مانع گرم شدن زمین در مجاورت ساختمان می گردد . وجود مجموعه کانالهای کوچک درون این بلوک ها نیز باعث کندی سرعت انتقال حرارت به داخل ساختمان می شوند.از مزایای دیگر شکل قرار گیری این بلوک ها بروی یکدیگر علاوه بر ایجاد ترکیب های زیبا در نما ،عملکرد به عنوان عایق صوتی می باشد بدین صورت که با شکستن موج صدا به طور پیوسته و کاستن از انعکاس آن باعث کاهش آلودگی صوتی در داخل و خارج ساختمان می گردد.

لینک۱

لینک۲

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

2 Comments

  1. سعید جباری گفت:

    با توجه به اینکه بلوکهای فوق نوعی بلوک سرامیکی مییاشد یکی از معایب این نوع بلوکها ترد و شکننده بودن آن میباشد که باعث پرت زیاد مصالح و هزینه اضافی میگردد.

    • ریحانه برش نورد گفت:

      ضمن تشکر ، توجه شما را به این عنوان در متن که “چرا BT جایگزین مناسبی برای آجرهای سنتی هستند؟ ” معطوف می کنم . آنچه مد نظر است استفاده بهینه از همان مواد اولیه بومی با طراحی جدید در راستای افزایش بهره وری و حرکت به سوی توسعه پایدار می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری