اشتراک گذاری

انجمن آمار ایران یکی از انجمن‌های علمی ایران در علوم پایه است که در راستای گسترش علم آمار در ایران، ۱۹ اسفند ۱۳۶۹، مقارن با ایام برگزاری بیست و دومین کنفرانس ریاضی کشور در دانشگاه فردوسی مشهد، موفق به دریافت پروانه تأسیس شد. هم اکنون حمید پزشک رئیس و محمدحسین علامت‌ساز نایب رئیس هیئت مدیره این انجمن هستند.
انجمن آمار ایران از سوی کمیسیون انجمن‌های علمی ایران، به عنوان انجمن برتر در سال ۱۳۹۲ انتخاب شد.

در سال ۱۳۶۸ پس از تبادل نظر میان آمارشناسان کشور، یک اساسنامه پیشنهادی به دانشگاه‌ها و سازمانهای آماری کشور ارسال شد و درخواست گردید که ضمن ارائه نظرهای اصلاحی، نمایندگان خود را برای پیگیری موضوع تأسیس انجمن آمار ایران معرفی کنند. در تاریخ ۶۸/۱۲/۲۴ مقارن با برگزاری بیست و یکمین کنفرانس ریاضی کشور در دانشگاه اصفهان در طی یک گردهمائی، نه نفر از استادان آمار دانشگاه‌ها و دیگر آمارشناسان انتخاب شدند تا جلسه ای در تاریخ ۶۹/۲/۱۲ در دفتر همکاری‌های علمی و بین‌الملل وزارت فرهنگ و آموزش عالی تشکیل داده و موضوع تأسیس انجمن را پیگیری کنند. متعاقب این جلسه، جلسه دیگری در تاریخ ۶۹/۳/۲۲ در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. شرکت کنندگان در این جلسه عبارت بودند از نمایندگان دانشگاه‌ها که برای بررسی و تصویب اساسنامه پیشنهاد شده دعوت شده بودند و در حقیقت اولین مجمع مؤسس را تشکیل دادند. در این جلسه مواد اساسنامه پیشنهادی قرائت شد و پس از بحث و بررسی اصلاحات لازم ماده به ماده تصویب گردید.

با تقدیم اساسنامه پیشنهادی به دفتر همکاری‌های علمی و روابط بین‌الملل تقاضای مجوز برای انجمن شد. در آن زمان، مجوز تأسیس انجمن‌ها از طرف وزارت کشور صادر می‌شد. از این رو دفتر همکاری‌های علمی و بین‌الملل ضمن موافقت اصولی با فعالیت انجمن، مدارک مربوط را طی نامه شماره ۱۵۲۹۹/۲۲ مورخ ۶۹/۱۲/۹ به وزارت کشور ارسال نمود. در ایام برگزاری بیست و دومین کنفرانس ریاضی کشور در دانشگاه فردوسی مشهد در تاریخ ۶۹/۱۲/۲۴ مجمع عمومی موقت انجمن تشکیل شده و شورای اجرایی و اعضای علی‌البدل به طور موقت برگزیده شدند تا ضمن شروع فعالیت‌های انجمن، امر به ثبت رساندن انجمن و تشکیل نخستین کنفرانس آمار دنبال شود. بدین صورت نخستین شورای اجرایی موقت انجمن تشکیل شد. شورای عالی انقلاب فرهنگی با تصویب ماده واحده‌ای در تاریخ ۷۰/۵/۲۹ امر صدور مجوز انجمن‌های علمی را به تناسب نوع آنها به عهده وزارت فرهنگ و آموزش عالی یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گذارده بود.

در این زمان نخستین کنفرانس آمار در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار و در همان روزهای کنفرانس، مجمع عمومی نیز تشکیل شد. در این مجمع، اعضای اصلی و علی‌البدل شورای اجرائی انتخاب شدند و پس از آن که وزارت فرهنگ و آموزش عالی، آئین‌نامه اجرائی تصویب انجمن‌های علمی را تدوین و به اجرا گذاشت، تقاضای تأسیس انجمن آمار نیز در آنجا مطرح شد. سرانجام پس از طی مراحل، انجمن آمار ایران در تاریخ ۷۲/۴/۲۱ طی شماره ۷۵۵۸ در اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری تهران به ثبت رسید.

 

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی

کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری