تاریخچه تشکیل و فعالیت های انجمن بتن ایران

همراه با گسترش روزافزون مصرف سیمان و بتن در صنعت ساخت و ساز کشور، فکر ایجاد انجمنی که بتواند فعالیت‌های علمی، فنی و تحقیقاتی در این زمینه را مرکزیت دهد از مدتها قبل در ذهن دست اندرکاران این رشته وجود داشته‌است. فعالیتهای چندی در جهت عملی ساختن این فکر در سالهای دهه پنجاه شمسی به عمل آمده‌است ولی به هر دلیل هیچ یک از این فعالیت‌ها به نتیجه نرسیده‌است. اولین اقدام رسمی برای تشکیل انجمن بتن در سالهای اخیر به آذرماه ۱۳۷۵ بر می‌گردد که طی آن دو رویداد موازی و تقریبا هم‌زمان به وقوع پیوست. در رویداد اول گروهی از کارشناسان بتن‌شناسی و تکنولوژی بتن اقدام به تأسیس انجمنی بنام «انجمن ایرانی بتن شناسی» و گروهی دیگر از کارشناسان بتن و بتن آرمه و بتن پیش تنیده اقدام به تأسیس انجمنی بنام «انجمن ایرانی بتن» نمودند. هیأت مؤسس انجمن ایرانی بتن‌شناسی در جلسه تاریخ ۱۱/۹/۷۵ موجودیت انجمن را اعلام نمود. در نتیجه ممارست و فعالیتهای ممتد و پیگیری که توسط جمعی از کارشناسان و علاقه مندان این حرفه بعمل آمد.

بدنبال این امر اولین جلسه مجمع عمومی اعضا موسس انجمن بتن ایران در تاریخ 78/11/27 با حضور نمایندگان وزارت کشور تشکیل و ضمن انتخاب اعضای هیأت مدیره و بازرسان اساسنامه انجمن در 26 ماده و 25 تبصره به تصویب رسیده است.

عده‌ای از این هیأت قبلا شاخه ایرانی انجمن بتن آمریکا (ACI)را در ایران پایه گذاری کرده و در آن فعالیت داشتند. این شاخه در فاصله سالهای ۵۷ – ۱۳۵۵ و از سال ۱۳۶۳ تاکنون فعالیت مستمر داشته و در این مدت توانسته‌است گردهمایی‌ها و سخنرانی‌های متعددی را در زمینه‌های مختلف صنعت بتن سازماندهی کند.

وزارت کشور در جریان رسیدگی به پرونده‌های دو انجمن، با توجه به آن که هدفهای دو انجمن در اساسنامه تا حد زیادی مشابه یکدیگر بود و علاوه بر آن تعدادی از تقاضا کنندگان در هر دو گروه هیأت مؤسس عضویت داشتند، پیشنهاد کرد دو انجمن در هم ادغام شده و تشکیلات واحدی سازماندهی شود. این پیشنهاد مورد توافق هر دو گروه هیأت مؤسس قرار گرفت و اولین جلسه مشترک نمایندگان دو گروه در تاریخ ۱۱/۱۲/۷۶ در محل کانون فارغ التحصیلان دانشکده فنی تشکیل شد و مقدمات تدوین اساسنامه جدید تدارک دیده شد.

این اساسنامه سرانجام با ۳۶ ماده و ۲۷ تبصره به تصویب نمایندگان دو گروه رسید و برای انجام مراحل قانونی به وزارت کشور ارسال شد. در این اساسنامه نام «انجمن بتن ایران» برای انجمن انتخاب شد.

لینک

سایر بخش های مرتبط

انجمن مهندسین عمران آمریکا ASCE

انجمن مهندسین عمران آمریکا ASCE

انجمن بین المللی مدیریت پروژه (IPMA)

انجمن بین المللی مدیریت پروژه (IPMA)

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC
امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

1 Comment

  1. […] رساند که موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی با همکاری انجمن بتن ایران قصد دارد "دومین کنفرانس بین المللی و چهارمین کنفرانس […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری