انواع قرارداد به لحاظ پرداخت و معرفی قرارداد پرداخت مقطوع-Lump Sum (مرتضی کربلایی رضایی - کارشناسی ارشد مدیریت ساخت - موسسه آموزش عالی علاالدوله سمنانی گرمسار)

اشتراک گذاری
انواع قرارداد به لحاظ پرداخت : م۱-روش پرداخت آحادبها (Unit Price).  م۲-روش پرداخت به صورت مقطوع (Lump Sum).  م۳-روش پرداخت درصدی(Cost Plus).  م۴-روش پرداخت درصدی با حداکثر قیمت (Cost Plus with a Guarantees Maximum Price). 
روش پرداخت به صورت مقطوع (Lump Sum): در این روش تعهد انجام کار از سوی طرف قرارداد براساس یک مبلغ کل و مشخص میباشد. انتخاب پیمانکار توسط کارفرما می‌تواند براساس رقابت هزینه‌ای و مالی، مستقیم و حتی بدون رقابت صورت پذیرد. در پروژه‌های نسبتاً کوچک و پروژه‌هایی که ارائه محصولاتی خاص را برعهده دارند با توجه به عدم امکان تفکیک پروژه به واحدهای قابل اندازه‌گیری به روش Unit Price تعیین قیمت مقطوع، سهولت پرداخت و کاهش دعاوی را به دنبال خواهد داشت. از نکات مهم در نحوه پرداخت این روش: ۱٫تعیین ساختار شکست بر اساس نمودارهای برنامه ریزی و زمان بندی  ۲٫تعیین زمان پرداخت براساس بازه زمانی مشخص و یا درصد پیشرفت فیزیکی کار و یا هردو   ۳٫ارائه مستندات لازم از پیشرفت کار توسط پیمانکار  ۴٫وجود مرجع تصمیم گیر به منظور تایید درصد پیشرفت پروژه می باشد.
 
دلیل ارائه مطلب : یکی از موارد مورد نیاز در کنترل مسائل حقوقی پروژه آشنایی کامل به مسائلی از قبیل انواع قراردادها و انتخاب صحیح در نوع آن جهت ارجاع پروژه به پیمانکاران جزء یا پیمانکاران تخصصی می باشد. توجه به این امر میتواند از بروز بسیاری از مسائل و مشکلات جلوگیری نماید. دانش مسائل حقوقی از این دست یکی از ضروریترین شاخصه های مدیریت می باشد.خاطر نشان می گردد در مواردی کارفرما ترجیح به رجوع به این نوع قرارداد در پروژه های کلان مینماید.
امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری