اشتراک گذاری

چکیده

در این مقاله سعی شده است آشنایی مختصری در مورد آسفالت های پلیمری داده شود. امروزه با گسترش علم مهندسی پلیمر و کاربردهای وسیع آن در زندگی روزمره مواد پلیمری جدیدی در سرتاسر دنیا به وجود می آید که لزوم آشنایی آن برای مهندسان پلیمر احساس می شود. امید است که این مقاله بتواند آشنایی هر چند کم را در اختیار محققان قرار دهد

مقدمه :امروزه با گسترش علم پلیمر راهکارهای جدیدی برای زندگی بهتر ارائه می شود. هر ساله دولت ها هزینه هنگفتی را برای راه سازی و ترمیم آسفالت های ترک خورده و فرسوده می پردازند. با توجه به این که مواد اولیه آسفالت قیر ها و ترکیباتی مشابه هستند که از نفت استخراج می شود با مطالعه بر روی این مواد مشاهده شد که می توان با افزودن مواد پلیمری جلوی ترک خوردن و فرسودگی آسفالت ها را گرفت. مطالعه انجام داده شده توسط محققان نشان داد که استفاده از این روش ۵۰ درصد هزینه ها را کاهش می دهد.

لینک

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی

کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

1 Comment

  1. پیام زرینه تبریزی گفت:

    در صورت مصرف ۵ درصدی پلیمر الاستو پلاستومر رشته ای لارین گام در قیر ، مقدار ۲/۵ الی ۳ کیلوگرم پلیمر در هر تن آسفالت مورد استفاده قرار خواهد گرفت.در نگاه اول ممکن است اینگونه به نظر آید که هزینه خرید و اضافه کردن پلیمر الاستو پلاستومر رشته ای لارین گام به آسفالت موجب افزایش هزینه های تولیدی آسفالت می‌گردد، ولی در صورتی که یک پروژه از مراحل اولیه با دید استفاده از آسفالت پلیمری طراحی و اجرا گردد، به دلیل کم کردن حدود ۲۰ درصدی ضخامت لایه‌های آسفالتی مورد نیاز و بالا بردن عمر آسفالت در بهای تمام شده پروژه هیچگونه افزایش هزینه‌ای نداشته، بلکه صرفه جویی‌های اقتصادی نیز در بر خواهد داشت. میزان کاهش هزینه‌های استفاده از آسفالت پلیمری در مقایسه با آسفالت سنتی در صورتیکه سرمایه گذاری در چرخه عمر آسفالت مورد نظر قرار گیرد قابل توجه خواهد بود. چون عمر آسفالت پلیمری بیش از ۳ برابر طول عمر آسفالت معمولی است و در اینصورت میزان صرفه جویی ناشی از کاهش ضخامت و در نظر گرفتن چرخه عمر آسفالت پلیمری نسبت به آسفالت معمولی حدود ۷۰ درصد می‌باشد.
    همچنین یکی دیگر از عوامل مقرون به صرفه بودن استفاده از پلیمر الاستو پلاستومر رشته ای لارین گام جهت تولید آسفالت پلیمری، کاهش قابل ملاحظه در هزینه‌های آتی تعمیر و نگهداری مسیر در طول مدت زمان طولانی است و این امر صرفه جویی در منابع مالی و طبیعی کشور را در بر خواهد داشت و گامی مؤثر در جهت آبادانی و توسعه پایدار خواهد بود .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری