بتن خودترمیم شونده (شعله شکوری-مهندسی عمران- ارشد مدیریت ساخت)

اشتراک گذاری

یکی از نگرانی های مهندسین در مورد بتن، ترک خوردن آن است که باعث نفوذ مواد مضر، کاهش عمر بتن و کاهش عملکرد سازه ای آن میگردد. اخیرا بتن های خودترمیم شونده بسیار مورد توجه محققین قرار گرفته است. برای تولید این بتن استفاده از باکتری که بتواند در شرایط قلیایی بتن زنده و خفته بماند (تا زمانی که در معرض هوا قرار گیرد) مورد توجه است. برای فعالیت باکتری و تولید کلسیت که ترک را ترمیم کند، باکتری باید در مجاور ماده ای مانند لاکتات کلسیم قرار گیرد. این باکتری پس از قرار گرفتن در معرض هوا شروع به خوردن لاکتات کلسیم می کند و کلسیت تولید می شود. برای خفته نگه داشتن این باکتری تا زمان ترک، آنرا به همراه لاکتات کلسیم درون میکروکپسول های زیست تخریب پذیر قرار می دهند که پس از به وجود آمدن ترک و نفوذ هوا به داخل ترک و قرار گرفتن این کپسول ها در معرض هوا باکتری شروع به فعالیت می کند و ترک بتن ترمیم می شود.

لینک

لینک۲

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی

کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

3 Comments

 1. احسان گفت:

  پس اینطور باید گفت که بتن توسط باکتری ها خودشونو ترمیم می کنند
  بعد برای انواع تیپ های مختلف سیمان که در بتن به کار رفته قابل استفاده هست یا محدودیتی داره؟

  • شعله شکوری گفت:

   تحقیقاتی که روی بتن های خودترمیم انجام شده نشون داده که استفاده سیمان پرتلند نوع ۵ باعث افزایش فرآیند خودترمیمی در مقایسه با سیمان پرتلند نوع ۱ می شود.

 2. جالب و اموزنده بود.،،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری