بتن خودمتراکم(محمدقرمزی نژاد-مهندسی عمران-مهندسی ومدیریت ساخت-موسسه آموزش عالی علاالدوله سمنانی)

حسن سلامی(کارشناسی ارشد عمران-گرایش مدیریت ساخت)
18/01/2017
ویژگی ها و کاربردهای عایق رطوبتی یک جزئی پایه سیمانی پلیمری(بابک فرزاد-مهندسی عمران-مدیریت ساخت)
18/01/2017
نمایش همه مطالب

بتن خودمتراکم(محمدقرمزی نژاد-مهندسی عمران-مهندسی ومدیریت ساخت-موسسه آموزش عالی علاالدوله سمنانی)

اشتراک گذاری
بتن خودمتراکم بتنی است که علاوه بر کارآیی بالا حتی با اسلامپ بالا بتن تغییر مقاومت ندارد ودر اکثر کشورهای اروپایی با توجه به خواص مناسب این بتن وکاهش هزینه در هنگام پخش بتن وپرداخت مورد استفاده قرار می گیرد.این نوع بتن به صورت روان به منافذ وسوراخها رسوخ کرده وآنها را پر می کند ونیازی به ویبره کردن جهت متراکم کردن آن نیست.این بتن با مواد افزودنی به بتن ساخته می شود.نکته مهم در هنگام خرید مواد افزودنی این است که حتما استاندارد لازم را دارا باشد وبا فروشنده توافق کنیم که حتما مواد افزودنی همگن به ما تحویل داده شود.به هیچ عنوان نباید گول زرق وبرق کاتالوگهای اروپایی این فروشنده ها را خورد وحتما قبل از خرید با آن بتن ساخته وتستهای لازم را انجام دهیم.
امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

8 Comments

 1. امير ياورخاني گفت:

  با تشکر از ارسال متن . لطفا از این موضوع اطلاعات بیشتری ارسال کنید

  • مبانی طراحی مخلوط بتن خود تراکم

   سیال و پایدار بودن از مبانی طراحی مخلوط scc هست ، اما غیر از این خصوصیات، عوامل اقتصادی را نیز باید در طراحی در نظر گرفت . چالش مهم در طراحی مخلوط scc ، معادل بودن مشخصات مورد نیاز با مشخصات واقعی است. مواد مورد نیاز برای ساخت scc به شرح زیر است :

   ۱ – سیمان : نوع و مقدار سیمان براساس خواص و دوام مورد نیاز تعیین می گردد . معمولا مقدار سیمان بین kg/m3 450- 350 است .

   ۲ – سنگدانه درشت : تمام سنگدانه های درشت که برای بتن معمولی استفاده می شود ، قابل مصرف در scc است . اندازه حداکثر معمولا بین mm20-16 است. به طور کلی مقدار سنگدانه درشت در scc کمتر از بتن معمولی است زیرا سنگدانه درشت انرژی زیادی مصرف می کند که باعث کاهش جاری شدن بتن می شود و در هنگام عبور از موانع مانند آرماتور سبب مسدود شدن بتن می گردد .

   ۳ – سنگدانه ریز : تمام سنگدانه های ریز که برای بتن معمولی استفاده می شود برای scc نیز مناسب است هر دو نوع ماسه شامل شکسته و گرد گوشه قابل استفاده میباشد هرچه مقدار ماسه در مخلوط بیشتر باشد ، مقاومت برشی مخلوط بیشتر است .

   ۴ – مواد افزودنی معدنی : انواع مواد افزودنی معدنی یا پوزولان را میتوان در scc مصرف کرد این مواد برای بهبود خواص بتن تازه و یا بتن سخت شده و دوام مورد استفاده قرار می گیرد . از جمله این موارد می توان میکروسیلیس ، سرباره و روباره را نام برد .

   ۵ – فوق کاهنده آب : فوق کاهنده آب یا فوق روان کننده ها از مواد بسیار مهم برای ساخت scc محسوب می شوند .

   ۶ – مواد اصلاح کننده ویسکوزیته : مواد اصلاح کننده ویسکوزیته برای افزایش مقاومت جداشدگی در scc مصرف می شود .

   ۷ – فیلرها : به دلیل الزامات رئولوژی خاص scc هردو مواد افزودنی فعال و خنثی برای بهبود کارایی و همچنین برای تعادل در مقدار مصرف سیمان مورد استفاده قرار می گیرد.

   تنظیم طرح مخلوط

   پس از ساخت مخلوط های آزمایشی ، اگر عملکرد آنها مطلوب نباشد ، باید طرح مخلوط مجددا انجام شود . بسته به مشکلاتی که در خواص بتن تازه ایجاد می شود ، ممکن است واکنش های زیر انجام گردد : – اضافه کردن فیلر یا استفاده از نوع دیگر فیلر – تجدید نظر در مقادیر شن وماسه – تغییر در مقدار فوق روان کننده یا ماده اصلاح کننده ویسکوزیته – تغییر در مقدار آب و نسبت آب به پودر – تغییر در نوع مواد اصلاح کننده ویسکوزیته یا فوق روان کننده

 2. عبداله بهاری گفت:

  تجربه ما در کارخانه سیمان خرامه فارس استفاده از ژل میکرو سیلیس بود که ۳تا ۸ درصد درهر متر مکعب بتن استفاده کردیم و اسلامپ بتن را از ۴ به ۱۳ سانتی متر ارتقا داد و مقاوت بالایی گرفتیم.شرکت سازنده این ژل ها فابیر و ابادگران بود.

 3. تجربه ما در کارخانه سیمان خرامه فارس استفاده از ژل میکرو سیلیس بود که ۳تا ۸ درصد درهر متر مکعب بتن استفاده کردیم و اسلامپ بتن را از ۴ به ۱۳ سانتی متر ارتقا داد و مقاوت بالایی گرفتیم.شرکت سازنده ایم ژل ها فابیر و ابادگران بود.

 4. یکی از نکات مهم در اجرای صحیح سازه های بتنی تراکم کامل بتن و جا گیری مناسب آن در قالب می باشد . این مسأله در مورد المان هایی همچون دیوار برشی و ستون که در آنها فشردگی آرماتور زیاد و ابعاد مقطع بتن ریزی کوچک می باشد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

  استفاده از ویبراتور جهت متراکم کردن بتن، مشکلات زیادی به همراه دارد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  جداشدگی دانه بندی بتن به علت ویبره زیاد در بعضی مناطق
  تراکم ناهمگن در نقاط مختلف سازه و در نتیجه مقاومت فشاری متفاوت در مقاطع مختلف سازه
  گیر کردن شیلنگ ویبره بین آرماتورها در حین اجرا
  کرمو شدن بعضی مناطق به علت غیرقابل دسترس بودن
  کرمو شدن نقاطی از سطح بتن به علت ویبره بیش از حد و فرار شیره بتن

 5. باسلام
  با توچه به اینکه در سا زههای بتنی برای ویبره زدن از نفرات ماهر استفاده نمیشود لذا تراکم بتنها بخوبی انجام نمی شودبنابراین این نوع بتن بسیار مناسب میباشد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری