بتن ریزی(مهدی فلاح ابراهیم پور-مهندسی عمران-عمران)

اشتراک گذاری

مشکلات بتن ریزی در هوای بارانی
در این روز های بهاری ما با بارندگی های فراوانی مواجه هستیم .برخی از توصیه های کاربردی در این متن آورده شده است.بتن ریزی زیر باران توصیه نمی شود . در صورتی که احتمال بارندگی حین بتن ریزی می رود ، لازم است تمهیدات لازم برای قطع بتن ریزی و اثرات باران بر بتن ریزی قبلا پیش بینی گردد. اگر بتن ریزی در باران ادامه می یابد کلیه پیش بینی های لازم برای ادامه کار باید ملاحظه گردد. اگر باران بعد از آغاز بتن ریزی شروع شود ، بعضی اوقات ادامه کار بهتر از توقف آن است . اقدامات احتیاطی زیر در موارد لازم است رعایت گردد.

 • با پوشش محوطه بتن ریزی آن قسمت را از باران مصون دارید.
 • بتن با اسلامپ کم به کار ببرید.
 • قبل از ریختن بتن جدید آب جمع شده روی بتن قدیم یا در درزهای اجرایی را خشک کنید.
 • سطح بتن را اندکی شیبدار در آورید تا آب بتواند به طرف پایین شیب حرکت کرده و بدین طریق زهکشی شود .
 • از کار روی سطح بتن تازه اجتناب کنید.

نظر نویسنده: عوامل محیطی غیر متعارف مثل سرما وگرما وافزودن اب اضافی به بتن آماده به هرطریقی ازجمله آب باران در روند طبیعی گیرایی بتن اختلال ایجادکرده واستحکام فیزیکی آنرا تضعیف می کند.

لینک

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی

کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

2 Comments

 1. سپیده پسیانی گفت:

  در مجموع با وجود تمامی تمهیداتی که در بالا گذشت از قبیل اینکه بتن با اسلامپ کم اجرا شود که دلیل آن طبیعتا به این منظور است که اگر میزان آب از عوامل جوی به بتن وارد میشود جبران اسلامپ پایین را کرده باشد به این دلیل که ۱)میزان آب ورودی احتمالی معلوم نیست تا در محاسباب اختاف اسلامپ را در شرایط عادی در نظر بگیریم و ۲) چون یکی از مهمترین پارامتر های اختلاط بتن آب و شفافیت آن است و سفارش شده از آب شرب به جهت ph متعادل آن استفاده شود.که احتمال وجود مواد اسیدی در آب باران ورودی به بتن باعث ایجاد اختلال در کیفیت بتن میشود.مورد دیگر در بالا که اجرای شیبدار بتن به جهت زهکش شدن آن است باید در نظر داشت که اولا اجرای تحت شیب بتن خود از نظر اجرایی ممکن است در کیفیت و روند کار اشکال ایجاد کند و دوم اینکه حرکت آب تحت شیب بتن اجرا شده حتما باعث نفوذ درصد قابل توجهی از آن به بتن خواهد شد.

 2. فاطمه فرخی گفت:

  سلام آقای فلاح
  محیط هایی که اکثر روزها بارندگی دارن چه کاری باید انجام بدن؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری