بتن ریزی در زیر آب(احمدرضا سلمانی-مدیریت ساخت-دانشگاه علاءالدوله سمنانی)

اشتراک گذاری
خلاصه:در این فایل ۴۹ صفحه ای Pdf (روش های بتن ریزی و تزریق زیر آب)به صورت خلاصه به همراه تصاویر مربوط به عملیات آورده شده است.
امروزه ما روش هایی مثل ترمی(قیف لوله) و روش پمپ داریم.در روش ترمی بتن تحت نیروی وزن خود در یک سیستم باز ریخته میشود اما در روش پمپ از جریان سریع فشار برای انقال بتن در یک سیستم بسته استفاده میشود.عملکرد این دو روش متفاوت است وا حتمال بروز خطر در این روش نیز اساسا با یکدیگر متفاوت است.بتن ریزی در زیر آب در داخل صندوقه ها و یا سپری ها یا قالب ها انجام میشود.بتن را نباید در آب در حال جریان ریخت یا آب را از بالا ریخت،در ضورت انجام این کار سیمان بتن شسته خواهد شد.اما در چنین حالاتی با مواد افزودنی جدیدی به عنوان افزودنی ضد شسته شدن می شود به بتن اضافه نمود که میتوان این کار را شدنی کرد.بتن را در زیر آب سردتر از ۲درجه نباید ریخت،زیرا افزایش مقاومت در این دما بسیار کند میباشد.در بتن ریزی زیر آب ما به بتنی با کارایی بالا واسلامپ در حد ۱۷۵ میلیمتر نیاز میباشد،مقدار سیمان مصرفی ۳۸۵کیلوگرم متر مکعب می رسد.با چنین میزان سیمانی دمای داخلی بسیار بالایی تولید خواهد شد.
 
نقاط ضعف:تا حد امکان از بتن ریزی در زیر آب استفاده نشود بهتر است_بتن ریزی در زیر آب یک فناوری مورد تقاضا و دشوار بوده که نیازمند برنامه ریزی دقیقی میباشد.طراحی ماهرانه و برنامه ریزی دقیق در آن می تواند موجب کاهش احتمال بروز خطر شود.
امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

1 Comment

  1. سمانه مسعودی گفت:

    ضمن تشکر از پست علمی و مفید شما دوست عزیز شرح روش دیگری از بتن ریزی در زیر آب .
    ۱) بتن ریزی با جام های زیر آبی:در این روش جام حاوی بتن به کف قالب برده شده و دریچه آن به آهستگی و به نحوی باز می شود که بتن به آرامی تخلیه شده و تلاطمی در آب ایجاد نکند وبتن با آب مخلوط نشود، جام بعدی در بتن از قبل ریخته شده فرو رفته ودریچه ْآن باز می شود وبتن جدید داخل بتن مرحله اول تخلیه می شود و به این ترتیب بتن سایر جام ها با آب در تماس قرار نمی گیرند. اگر باز شدن دریچه جام با لوله های هوای فشرده انجام می شود باید جام دارای وسایلی باشد که هوای خروجی درآب ایجاد تلاطم نکرده ودر بالای سطح آب بیرون بیاید. سطح فوقانی جامهای زیر آبی ، به نحوی ساخته می شوند که دارای سقفی مجهز به قیف باشند و به این ترتیب آب کمترین تماس را با سطح فوقانی بتن درون جام پیدا نماید. بتن مناسب بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلو گرم بر متر مکعب سیمان و ۱۵ سانتیمتر اسلامپ دارد. حداکثر اندازه دانه های آن بین ۴۰ تا ۵۰ میلیمتر و نسبت وزن ماسه به وزن کل سنگدانه ها در حدود ۴۰ در صد یا بیشتر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری