بتن غلطکی در سد سازی (نوید پیشرو ، کارشناسی ارشد مدیریت ساخت، دانشگاه آزاد دماوند)

اشتراک گذاری
بتن غلطکی ، بتنی با اسلامپ تقریبا صفر است که بوسیله رتعاش توسط ماشین آلات راهسازی متراکم می شود .از سال ۱۹۵۰ میلادی به جهت افزایش ایمنی و پیشگیری از تخریب های زیاد در سدهای خاکی ناشی از سرریز و فرسایش مصالح پیش آمده بود ، استفاده از بتن غلطکی در سدسازی آغاز شد و استفاده از آن بدلیل سرعت زیاد و ایمنی بالا و همچنین کاهش هزینه ها رواج زیادی یافته است . همچنین بدلیل پایین بودن دمای هیدراتاسیون در این نوع بتن ، نیازی به صرف هزینه های زیادی جهت خنک کردن و کاهش دمای هیدراتاسون وجود ندارد و بدلیل پخش و اجرای مصالح مانند سدهای خاکی هزینه و مشکلات ناشی از قالب بندی نیز حذف شده است .تفاوت این نوع بتن ها در طرح اختلاط در روش های مختلف ناشی از تغییر در خمیر سیمان و افزودنی ها بر اساس شرایط محیطی و عملکرد بتن می باشد. از سدهای بتن غلطی اجرا شده در ایران می توان به سد تنظیمی- انحرافی پای پل کرخه ، سد مخزنی ژاوه در کردستان و سد جگین اشاره کرد.
درسدهای بتن غلطکی بدلیل پایداری بیشتر شیب های بالادست و پایین دست بدنه سد نسبت به سدهای خاکی می توان با افزایش ارتفاع سد با شرایط یکسان بودن میزان مصالح مصرفی نسبت به سد خاکی  برای دستیابی به حجم بیشتر مخزن با افزایش ارتفاع آب پشت سد و همچنین کاهش حجم اشغال شده توسط سد استفاده کرد . این سد در دره هایی که امکان احداث سد قوسی وجود ندارد و احداث سد بتنی وزنی و یا سد خاکی اجتناب ناپذیر بنظر میرسد ، گزینه مناسبی می باشد .
امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

1 Comment

  1. حسن امینی(مهندسی و مدیریت ساخت-دانشگاه دماوند) گفت:

    استفاده از مواد افزودنی معدنی همچون خاکستر بادی با درصد جایگزینی بهینه در این بتن علاوه بر افزایش مقاومت در دراز مدت باعث دوام بتن نیز می گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری