برج العرب امارات شاهكار معماری و گردشگری(مرجان نیازی-مهندسی معماری)

اشتراک گذاری
برج العرب یک هتل لوکس در دبی – امارات متحده عربی است. با ارتفاع ۳۲۱ متر این هتل چهارمین هتل بلند جهان است. برج العرب بر روی یک جزیره مصنوعی به فاصله ۲۸۰ متر از ساحل جمیرا که توسط یک پل خصوصی به زمین اصلی متصل است. طرح اصلی این برج از روی بادبان کشتی ایده گرفته شده است ساخت این برج در سال ۱۹۹۴ آغاز گشت. هدف از این پروژه ایجاد نمادی برای شهر دبی بود مثلا همانند برج ایفل برای پاریس و یا خانه اپرا برای سیدنی. برای آنکه این هتل بتواند بر روی جزیره مصنوعی ساخته شود ۲۳۰ شمع بتنی آن تا حدود ۴۰ متر در داخل زمین قرار داده شد. برای ساخت جزیره مصنوعی ۳ سال زمان صرف شد و همچنین برای ساخت خود هتل ۳ سال دیگر زمان صرف شد. برای ساخت این هتل از ۷۰۰۰۰ متر مکعب بتن و ۹۰۰۰ تن استیل استفاده شده است.
امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی

کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

10 Comments

 1. امیر گفت:

  تبدیل شدن به یکی از بهترین معماران سبک مدرن آن هم با داشتن یک نمونه کار موفق، در جهان کار آسانی نیست. اما اگر این نمونه کار شناخته شده ترین هتل در دبی باشد امکان پذیر است. این اعتبار مختص تام رایت معمار جوان بریتانیایی، طراح برج العرب می باشد. او در سال ۲۰۰۸ میلادی به عنوان «معمار سال» و «جوان‌ترین معمار خاورمیانه» انتخاب شد.
  برج العرب یکی از ساختمان های مشهور در معماری مدرن است. مشخصات این طرح شامل بلندترین دهلیز و راهروی جهان، مجهز به باند فرود هلیکوپتر و بلندترین زمین تنیس در بالای برج می باشد. این اثر تام رایت را شایسته قرارگرفتن در لیست بهترین معماران مدرن در دنیا می کند.

 2. مریم گفت:

  یکی از رستورانها به نام المنتها است، که در ارتفاع ۲۰۰ متری واقع شده و منظره‌ای از دبی را به نمایش می‌گذارد و توسط یک پایه از هر دو طرف دکل محافظت می‌شود و توسط یک آسانسور شیشه‌ای دسترسی به آن ممکن می‌باشد. رستوران دیگر المهارا (به معنی صدف) می‌باشد که دسترسی به آن توسط یک زیر دریایی شبیه سازی شده امکان پذیر است و آکواریوم‌های زیبایی را به نمایش می‌گذارد. این آکواریوم‌ها دربرگیرنده بیش از یک میلیون لیتر آب است. شیشه آکواریوم از اکریلیک ساخته شده و برای کاهش تأثیر بزرگ نمایی حدود ۱۸ cm ضخامت دارد. این رستوران در میان ۱۰ رستوران برتر دنیا قرار دارد.

 3. مهسا گفت:

  ساختار:
  این شاهکار معماری از پروفیل های فوالدی ساخته شده است و تضمین ثبات خود را با استفاده از
  شکل مثلثی در طرح و نما بیان می کند.

  فضاها:
  مساحت کوچکترین سوئیت این هتل ۲۶۱متر و بزرگتین آن ۷۸۷ متر است.
  دارای ۲۴۱اتاق لوکس ، ۲۸ سوئیت پانوراما،۴ سوئیت باشگاه، ۱سوئیت ریاست جمهوری،۱ سوئیت سلطنتی می باشد.
  این هتل دارای امکانات ارتباطی از جمله تلفن های دیجیتال ، تلویزیون های بین فعال، اینترنت و ویدئو کنفرانس می باشد.
  مجهز به سریع ترین آسانسورهادر جهان می باشد.

  o آسانسور خدمات با سرعت ۴متر در ثانیه
  o آسانسور پاناروما با سرعت ۵متر در ثانیه
  o آسانسور مهمان با سرعت ۷ متر درثانیه

 4. امیر اسکندری گفت:

  .آی پد موجود در برج العرب ، لوکس ترین هتل جهان ، از طلای ۲۴ عیار ساخته شده که پیشکار مجازی میهمانان هتل است. این آی پد مخصوص برج العرب ساخته شده است و لوگوی برج العرب بر روی آن حک شده است و برای همه میهمانان از زمان CHECK IN قابل دسترسی است. میهمانان قادر خواهند بود از آی پد۲۴ عیار به عنوان پیشکار خود استفاده کنند و به امکاناتی نظیر پیشخدمت شخصی ، دستیابی به اطلاعات خدماتی هتل مانند رستوران ها و منوی اسپا در کنار سایر خدمات هتل دست یابید.
  تاریخ ورود ورژن آی پد اختصاصی به برج العرب ، به سال ۲۰۱۲ بر می گردد.این آی پد ویژه و خاص از طلای ۲۴ عیار و کربن ساخته شده است که آرم هتل ، به زیبایی بر روی آن حک شده است.
  آی پد ۲۴ عیار برج العرب ، امکاناتی مثل خرید از بوتیک های طرف قرارداد با برج العرب و امکانات بسیار زیاد دیگری در دسترس شما قرار می دهد که با آی پد مینی طلا ، آیفون ۵ طلا و بلک بری طلا سری Q10 به ارزش و لوکس بودن هتل برج العرب منجر شده.

 5. امیر اسکندری گفت:

  با اینکه تبدیل شدن به یکی از بهترین معماران سبک مدرن آن هم با داشتن یک نمونه کار موفق، در جهان کار آسانی نیست. اما اگر این نمونه کار شناخته شده ترین هتل در دبی باشد امکان پذیر است. این اعتبار مختص تام رایت معمار جوان بریتانیایی، طراح برج العرب می باشد. او در سال ۲۰۰۸ میلادی به عنوان «معمار سال» و «جوان‌ترین معمار خاورمیانه» انتخاب شد.
  برج العرب یکی از ساختمان های مشهور در معماری مدرن است. مشخصات این طرح شامل بلندترین دهلیز و راهروی جهان، مجهز به باند فرود هلیکوپتر و بلندترین زمین تنیس در بالای برج می باشد. این اثر تام رایت را شایسته قرارگرفتن در لیست بهترین معماران مدرن در دنیا می کند.

 6. فاطمه گفت:

  رستوران های هتل
  رستوران ال ایوان
  طعم غذاهای عربی را در این رستوران بچشید
  در قلب بلندترین برج جهان، رستورانی قرار دارد که توجه همگان را به خود جلب نموده است. منظره شگفت انگیز دریا و سوسوی رمانتیکِ شمع ها در شب، آل ایوان را به رستورانی منحصر به فرد تبدیل کرده است. این رستوران “رویال هال” نیز نامیده می شود و گستره ای ازغذاهای مجلل عربی را در محیطی بسیار شیک و دیدنی سرو می کند. شقاب شما در این رستوران یک شاهکارهنری خواهد بود چرا که با استفاده از بهترین مواد ممکن تهیه شده است و تجربه ی فوق العاده ای را برای شما به ارمغان خواهد آورد.
  ناهار: زمان سرو ناهار ۱۲:۰۰ تا ۱۵:۳۰ بعد از ظهر بوده و هزینه هر فرد ۴۶۰ درهم می باشد.
  شام: زمان سرو شام ۱۸:۰۰ تا ۰۰:۰۰ می باشد و شما می توانید تا ساعت ۲۳:۳۰ سفارش غذا بدهید. هزینه هر فرد ۵۱۰ درهم می باشد.
  ال محرا

  تعریف جدیدی از ناهارخوری لوکس
  غذا هایی با طعم غنی و بافت بی نظیر را درمحیطی زیبا و شیک میل نمایید.
  کفِ خیره کننده ی رستوران تا آکواریومِ سقفی در داخل آن صحنه ی رمانتیک برای یک وعده غذایی فراهم خواهد آورد و تنها عالی پسندان برای صرف شام به این رستوران می روند. صندلی های نرم و راحتِ این رستوران لذتِ تماشای موجوداتِ دریایی متنوع و رنگارنگ را در آکواریومِ کنارِ میزتان چند برابر می کند. در این زمان تیم سرآشپزهای این رستوران در حال آماده سازی غذایی بسیار ویژه برای شما خواهند بود.
  توجه به جزئیات از ویژگی های این رستوران است و انعکاس آن را در نوشیدنی های ویژه وغذاهای دریایی بسیار خوش طعم احساس خواهید کرد. تنها تازه ترین و خوشمزه ترین مواد را در هر یک از غذاهای این رستوران تجربه خواهید کرد.
  هزینه هر فرد ۴۶۵ درهم می باشد.
  المنتها
  رستوران بی نهایت ایده آل و لوکس
  ال منتها درعربی به معنی بالا و نهایت می باشد. ال منتها رستورانی است که نامِ خود را با کیفیت غذاهایی که دارد زنده نگاه می دارد. تمام منطقه ی دبی از طبقه ۲۷ دیده می شود، جایی که زیبایی خیره کننده ی شهر با منوی مجلل رستوران برابری می کند.
  با خیال آسوده در این رستوران بنشینید و اجازه دهید خدمه این رستوران از پیش غذا تا دسر شما را با بهترین تنوع غذایی همراهی نمایند. در هر ظرف بهترین مواد با سبکی نو به نحوی با هم در آمیخته اند که سبک آشپزی مدرن اروپایی را تداعی می کند. موقعیت باور نکردنی این رستوران لذت یک تجربه به یاد ماندنی را در بالای جهان به شما عرضه می نماید.
  آفر منحصر به فرد و انحصاری – صبحانه ی جمعه های تابستان
  هزینه برای هر فرد ۶۲۰ درهم بوده که شامل آب و نوشیدنی می شود.

  • رضا زندی گفت:

   بسیار تشکر میکنم از مطلب بسیار جذاب هست فقط خانم مهندس این ساعت رستوران ال محرا یکمی تغییر کرده گفتم بگم بهتون که ناهار از ۱۲٫۳۰ تا ۱۵ صرف میشه و شام از ۱۹تا ۲۴
   موفق و موید باشین

 7. نیلوفر گفت:

  ترانسفر با هلی کوپتر

  این سرویس مخصوص مسافرانی است که در برج العرب اتاق رزرو کرده اند. مسافران می توانند با
  هلی کوپتر به هتل وارد شوند و تجربه پرواز با هلی کوپتر همراه با چشم اندازی دیدنی از دبی را
  مشاهده کنند.
  و امکانات دیگری نظیر: استخر، جکوزی، سونا، حمام بخار، اسکواش، مرکز تناسب اندام هوازی و…

 8. مهرسا گفت:

  سالن بازی مخصوص کودکان
  این سالن در طبقه ۱۸ برج العرب ، مجاور کتابخانه ی Diwania واقع شده و پرسنل مجرب با سرپرستان حرفه ای برای خدمت رسانی حضور دارند. استفاده از این خدمات برای فرزندان ۱ تا ۱۲ سال مسافران توصیه می شود.
  این بخش شامل :

  • سالن بازی وسیع و بزرگ
  • بازی های فکری
  • Bean bag
  • صفحه پلاسمایی بزرگ و پخش کارتون های والت دیسنی
  • کلوپ بازی های کامپیوتری
  • کتابخانه
  • بازی ها و فعالیت های فکری و خلاقانه
  • کانال های تلویزیونی کودکان
  علاوه بر موارد فوق ، تختخواب همراه با کالسکه سبک و راحت برای بچه های کوچک که احساس خستگی می کنند موجود است. همچنین سالن غذاخوری که غذاهای سالم و مغذی را ارائه می دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری