بررسی ضعف ها و فرصت های استفاده از ساختمان های سبز در تهران با استفاده از روش SWOT ،PEST و فرآیند تحلیل شبکه ای (ANP)(امیرحسین ستوده بیدختی،ارشد مدیریت ساخت)

بررسی مقایسه ای روش های سنتی و صنعتی سازی ساختمان از نقطه نظر زمان و هزینه(امیرحسین ستوده بیدختی،ارشد مدیریت ساخت)
08/01/2017
تاریخچه ایمنی در صنعت ساخت و ساز ایران(امیرحسین ستوده بیدختی،ارشد مدیریت ساخت)
08/01/2017
نمایش همه مطالب

بررسی ضعف ها و فرصت های استفاده از ساختمان های سبز در تهران با استفاده از روش SWOT ،PEST و فرآیند تحلیل شبکه ای (ANP)(امیرحسین ستوده بیدختی،ارشد مدیریت ساخت)

اشتراک گذاری

ایجاد شرایط لازم برای یک زندگی مطلوب، همواره هدف انسان بوده است. در حال حاضر به علت طراحی و استفاده نامناسب از ساختمان ها، مقدار زیادی از انرژی ورودی به این ساختمان­ها تلف می­گردد که این اتلاف انرژی، علاوه بر از بین بردن منابع طبیعی کشور باعث آلوده سازی هوای شهرها نیز می­گردد. تحقیق حاضر با هدف شناسایی نقاط ضعف، قوت، فرصت­ها و تهدیدات صنعت ساختمان سبز در ایران انجام گرفت. بدین منظور، با بررسی مسائل و مشکلات پیرامون مقوله­ ی ساختمان سبز در ایران، چالش­ها و فرصت­های استفاده از ساختمان­های سبز به کمک روش SWOT و ANP ، در قلمروی تحقیقاتی شهر تهران، مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت، به تدوین استراتژی­های مناسب در این زمینه پرداخته شد. نتایج به دست آمده نشان داد که استراتژی کنترل و جهت یابی سیاست­های دولتی در زمینه اعطای تسهیلات پیرامون استفاده از صنعت نوین ساختمان، با ارزش وزنی معادل۰٫۳۳  به عنوان اولین استراتژی و راهکار مؤثر در بهبود صنعت ساختمان سبز در ایران می­باشد. استراتژی­ها شامل ارتقای سطح کیفی صنعت ساخت و ساز در جهت بهینه سازی انرژی از طریق امکانات دولتی، با ارزش معادل ۰٫۲۷، شناخت هزینه­ های واقعی و استفاده از جایگزین­های مناسب، با ارزش معادل ۰٫۲۰ و توسعه آموزش و فرهنگ سازی پیرامون فناوری نوین ساختمان سبز، با ارزش معادل ۰٫۱۶ در اولویت­ های بعدی قرار دارند. با توجه به نتایج حاصل، استراتژی سیاست های دولتی در زمینه اعطای تسهیلات و تخفیفات مالیاتی در جهت تقلیل هزینه ها و بهره­ مندی از مزایای اقتصادی بلندمدت، در رأس استراتژی­های مورد بررسی، موجبات گسترش صنعت ساختمان سبز را در ایران فراهم خواهد آورد. به طور کلی، یافته­های این پژوهش حاکی از آن است که هزینه بالای ساختمان سبز از موانع قوی در گسترش ساخت و ساز با روش­ های نوین محسوب شده و تقلیل مسائل مالی پیرامون این حوزه از طریق ارائه تسهیلات و تخفیفات نقش بسزایی در گسترش آن خواهد داشت.

لینک

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی

کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

1 Comment

  1. نقی عادلی گفت:

    با توجه به مسائل و مشکلات زیست محیطی موجود در جهت معماری پایدار و رفع مشکلات می توان با استفاده از ساختمان های سبز سه عامل هزینه کیفیت و زمان را بهینه سازی کرد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری