برنامه ریزی استراتژیک ارزش برای عبور از بحران مسکن با استفاده از مصالح جدید ( معصومه تسلیمی- مدیریت پروژه و ساخت- معماری)

فرودگاه کانسای ژاپن(سید مهدی محسنی-ارشد مدیریت ساخت)
23/11/2014
ساخت خانه ۲۰۰ متری در ۲۴ ساعت (محمد صفری-کارشناسی ارشد-مدیریت پروژه و ساخت)
28/11/2014
نمایش همه مطالب

برنامه ریزی استراتژیک ارزش برای عبور از بحران مسکن با استفاده از مصالح جدید ( معصومه تسلیمی- مدیریت پروژه و ساخت- معماری)

اشتراک گذاری
ماموریت مهندسی ارزش همانا افزایش کیفیت و عملکردهای ساختمان در عین توجه به کاهش هزینه های غیرضروری در طول عمر ساختمان می باشد. با توجه به ماهیت فنی و اقتصادی حوزه مسکن از یک سو و تبعات سیاسی و اجتماعی آن نزد مردم از سوی دیگر هیچ گونه برنامه ریزی و روش های مقطعی و مسکن گونه پاسخگو نبوده و بنابراین لزوم برنامه ریزی جامع نگر و راهبردی از همیشه بیشتر احساس می شود. در این مقاله به کاربرد مصالح جدید به عنوان راهبردی مبتنی بر برنامه ریزی استراتژیک ارزش برای عبور از این بحران پرداخته شده است. 
توجه به مشکلات امروزه صنعت ساختمان و ارائه راهکارهای عملی همواره یکی از دغدغه های فعالان این حوزه می باشد. با مطالعه این مقاله با یکی از این دیدگاهها بیشتر آشنا خواهیم شد. 
امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی

کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

5 Comments

 1. هناز حمزه لویی گفت:

  زمانی این مبحث میتواند کاملا ارزش محسوب شود که تاثیر ان را در طول زمان بر مصرف کنندگان و رضایت آنها از این نوع استراتژیک محسوس شود پس فقط هزینه پایین این نوع مصالح جدید ما را به هدف نمی رساند بلکه باید در نظر داشت که این مصالح از تمام جنبه ها یی چون کیفیت ،هزینه های تعمیر و نگهداری،عمر مفید و ….ما را به پیام مطلوب طرح استراتژیک برساند.

  • معصومه تسلیمی گفت:

   “در صورتیکه بنابر مفاهیم مهندسی ارزش و از دیدگاه هزینه و بها این دو نوع مصالح با هم مقایسه شوند، اولا هزینه ها در صورتیکه با اثر دادن هزینه های دوره عمر پروژه ( تملک، تولید، بهره برداری، نگهداری، و استفاده و دسترسی) مقایسه گردند شکاف قیمت بدوی میان این دو عملا از بین می رود و از نظر بها با تعریف ” میزانی که کارکرد مورد انتظار می ارزد” عملا بهبود شاخص ارزش ساختمانهای با مصالح مدرن در مقایسه با ساختمانهای با مصالح سنتی برجسته می گردد.”

 2. یکی از مشکلاتی که در سطوح پایین تر مطرح است کارگران ساختمانی هستند که اکثرا با سطح تحصیلات پایین و تنها در یک کار خاص برای مثال تنها آجر زبره مهارت دارند.بنابراین در بعد استفاده از مصالح جدید باید به آموزش این افراد نیز توجه شود

 3. hamed jamallou گفت:

  البته باید قبل از هر تصمیم گیری جهت استفاده از متد ارزش برای کاهش هزینه و بالا بردن کیفیت و متعاقبا جلب نظر کارفرما یا خریدار محصول ،مطالعات کافی و درست که توسط تیم مهندسی ارزش صورت میگیرد انجام شود.و باید در نظر گرفت تشکیل،توسعه،مطالعات و همچنین تصمیم گیری جهت مهندسی ارزش در فاز های ابتدایی پروژ، که در ان پروژه منعطف تر می باشد صورت گیرد چون هرچه به پایان پروژه نزدیک میشویم هزینه تصمیم گیری بالا و تاثیر مهندسی ارزش کمتر می شود.

 4. امیرحسین ستوده بیدختی گفت:

  سلام خانم مهندس،ممنون بابت مطلب ارسالی جهت آشنایی بیشتر با موضوع برنامه ریزی استراتژیک میتوانید مطلب زیر را مطالعه نمایید.
  http://www.ensani.ir/storage/Files/20101210200545-88.pdf

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری