توسعه پایدار درزمینه کاهش مصرف انرژی در بزرگراها(شایان مقدری_مهندسی عمران_گرایش عمران)

اشتراک گذاری
خلاصه:مقامات کشور هلند یکی از بزرگراه های این کشور رابا خطوط درخشان رنگ آمیزی کردند تا ضمن درخشش در تاریکی هزینه های برق این کشور را کاهش دهند.این رنگ حاوی پودر شب نماست که  دارای خاصیت فسفرسانس می باشد که در طول روز با نور خورشید شارژ می شود و شب هنگام نور سبز درخشانی به مدت هشت تا ده ساعت متساطع می کند.با این فناوری دیگر نیازی به روشن شدن چراغ های خیابان و جاده ها وجود ندارد.     با این کار دیگر نیاز به سیم کشی های برقی نیست و هزینه عملیاتی پروژه کاهش می یابد.با این کار در حفط منابع انرژی تلاش خواهد شد واین مواد پلیمری به کار برده در این رنگ ها به شدت با محیط زیست سازگار خواهد بود و آسیبی به محیط زیست نمی زند.
 
نطر بنده و نقاط ضعف این پروژه:همانطور که شاهدیم در بعضی از جاده های ایران به دلیل نبود نور کافی شاهد تصادفات مرگباری در جاده های ایران هستیم.این پروژه با هزینه کمی که دارد می تواند جاده های ایران را روشن سازد و با توجه به شرایط آب و هوایی گرم و خشک ایران این پروژه قابلیت اجرایی دارد.اما نقطه ضعف این خطوط ان است که در فصل زمستان دانه های برف مانع در خشش می شود که این مشکل با اضافه کردن سدیم قابل رفع است.

 

لینک

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری