مدیریت امکانات (FM)
30/12/2016
بررسی مقدماتی کارگاه
30/12/2016
نمایش همه مطالب

روش‌های تعمیر و نگهداری متداول

اشتراک گذاری

روش‌های تعمیر و نگهداری متداول
انواع روش‌های تعمیر و نگهداری را می‌توان به بخش‌های زیر تقسیم‌بندی کرد:
۱٫    خدمات تعمیر و نگهداری: شامل موارد تعمیرات و نگهداری درخواست شده توسط کاربران ساختمان و موارد اضطراری می‌شود.
۲٫    تعمیر و نگهداری روزمره: شامل موارد کلی تعمیر و نگهداری که از جانب کاربران درخواست نشده ولی برای نگه‌داشتن ساختمان در وضعیت مناسب لازم است.
۳٫    تعمیر و نگهداری پیشگیرانه: باهدف جلوگیری از تبدیل‌شدن مشکلات کوچک به مشکلات بزرگ و گران‌قیمت استفاده می‌شود و به‌وسیله بازرسی منظم و انجام تعمیرات انجام می‌شود.
۴٫    تعمیر و نگهداری اصلاحی: شامل تعمیرات ساختمان و تجهیزات می‌شود که به علت فرسایش طبیعی یا عیوبی که با تعمیرات پیشگیرانه اصلاح نمی‌شوند انجام می‌شود.
۵٫    تعمیرات معوق: مربوط به تعمیر تجهیزات و مکان‌هایی است که فعلاً مورداستفاده قرار نمی‌گیرند و به علت محدودیت‌های بودجه‌ای و اولویت‌های دیگر به انجام آن به تعویق افتاده است.
۶٫    تعمیر و نگهداری اضطراری: شامل بازسازی عمده، جایگزینی و یا نوسازی ساختمان که به دلیل مشکلات اساسی انجام می‌شود (Arditi & Nawakorawit 1999).
تعمیر و نگهداری پیشگیرانه یا برنامه‌ریزی‌شده برای حفاظت از تجهیزات توسط برنامه CMMS
1.    ازآنجاکه در تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی نشده، پیش‌بینی نقص ماهیتاً غیرقابل امکان است. ما باید برای جلوگیری از این امر به‌نوعی یک سپر دفاعی برای تعمیر و نگهداری تجهیزات ایجاد کنیم و تعمیر و نگهداری تجهیزات را بر اساس اولویت درجه‌بندی کنیم A (باید انجام شود), B(به‌زودی باید انجام شود), C(بهتر است که انجام شود). برنامه‌ریزی برای تعمیر و نگهداری در مرحله C و یا حداکثر در مرحله B باید انجام شود تا از سرازیر شدن مشکلات و نقص‌ها به‌صورت یک‌باره جلوگیری شود.
۲٫    در برنامه‌ریزی برای تعمیر و نگهداری باید زمان و منابع به‌صورت منظم در نظر گرفته شود.
۳٫    اصلی‌ترین عامل زمانی است که یک کار بزرگ را می‌خواهیم انجام دهیم و گروه‌های مختلف تعمیر و نگهداری می‌خواهند مشغول بکار شوند، تقسیم‌کارها و واگذاری آن‌هاست به عبارتی یعنی خرد کردن کارها با وظایف جداگانه که هرکدام می‌توانند توسط یک گروه متخصص انجام شود و این امور را به‌صورت زنجیر به هم مرتبط کنند.
۴٫    دریافت یک نرم‌افزار خوب برای مدیریت تعمیر و نگهداری که شمارا در مدیریتی صحیح کمک خواهد کرد.
۵٫    به خاطر داشته باشید که تخمین زمانی و برنامه‌ریزی باید توسط شخصی انجام شود که در این زمینه تخصص دارد چون این کار یک کار تجربی نیست.
۶٫    زمانی که از برنامه‌های تعمیر و نگهداری ساخته‌شده درگذشته و ثبت‌شده استفاده می‌کنید باید اطلاعات را بررسی و بروز رسانی نمایید در غیر این صورت این امر باعث می‌شود تا عواملی که جدیداً به وجود آمده را نادیده بگیرید.
۷٫    مرتب کردن یک تقویم برای تعمیر و نگهداری از کارهایی که باید در ماه آینده، سه ماه آینده و یا سال‌ها، بر روی چه نوع تجهیزات و اینکه کجا واقع‌شده‌اند و ثبت آن‌ها در آن‌که این موضوع برای پیش برد بهتر امور توسط مدیران عملیاتی بسیار مفید است. موارد کاری ممکن است نیاز به زمان‌بندی محدود و مشخص و یا تغییر در گروه‌بندی آن داشته باشد و یا به علت نبود تجهیزات لازم و یا شناسایی نقص‌های بیشتر لزوم در اجرای سریع داشته باشند. نرم‌افزار CMMS  تعمیر و نگهداری برای تسهیل این قبیل امور فعالیت می‌کند.
مشاهده می‌شود استفاده از روش اصلاحی و یا پیشگیرانه جهت تعمیر و نگهداری باعث افزایش هزینه‌های این بخش می‌شود و بهترین حالت در استفاده بهینه از هر دو روش در مکان‌های مناسب برای این روش‌ها است که باعث رسیدن به هزینه کل بهینه یا به عبارتی کمترین هزینه کل می‌شود (ABB Global Consulting 2010).

منبع:امیرحسین ستوده بیدختی،۱۳۹۵،پایان نامه مدل سازی اطلاعات ساختمان در تعمیر ونگهداری ساختمان،موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،استاد راهنما:دکتر احسان اثنی عشری

 

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی

کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

2 Comments

  1. شاهین گفت:

    با عرض سلام و خسته نباشید
    بنده فارغ التحصیل رشته مهندسی معماری-معماری هستم. میخواستم ببینم چطور میتونم پایان نامه تون رو مطالعه کنم؟ آیا امکان دسترسی الکترونیکی به پایان نامه وجود داره یا حضورا به دانشگاه بادی مراجعه بشه؟

  2. mahdi گفت:

    با سلام
    دسترسی و مطالعه پایان نامه چگونه میسر می گردد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری