روش اجرای پوشش بتنی تونل های مدفون (مهناز حمزه لویی-کارشناسی ارشد مدیریت پروژه)

اشتراک گذاری

تونل های مدفون به علت قرارگیری در اعماق زمین و غیر قابل پیش بینی بودن رفتار خاک و تامین پایداری و حل مسائل مربوط به نشت، زه کشی و غیره نقش حساسی در بحث های مدیریت بحران و شریان های حیاتی دارند. بنابراین بعد از حفاری و نگهداری تونل اصلی،به منظور تامین نیاز های کاربردی، اطمینان از پایداری فضا در دراز مدت ،ایجاد یک سطح صاف وجلوگیری (یا کنترل) از ورود آبهای زیرزمینی به داخل تونل، دیواره ها، سقف و کف تونل اصلی را به وسیله ی لاینینگ بتنی می پوشانند.اجرای این نوع پوشش هزینه های فراوانی را در بردارد. و با توجه به این هزینه زیاد در طراحی و اجرا باید دقت کافی صورت گیرد تا به عمر مفید مورد نظر دست پیدا کنیم و این خود ملزم به داشتن دانش و تجربه زیادی در این زمینه هست. حال این سوالات مطرح میشود :

۱) آیا اجرای این تونل ها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هست؟

۲) چه محدودیت هایی در اجرای این نوع تونل وجود دارد؟

۳) چه محدودیت هایی در احداث این نوع تونل وجود دارد؟

لینک

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

6 Comments

  1. عاطفه معصومی مقدم گفت:

    شناسایی نوع و جنس لایه‌های زیرسطحی ساختگاه پروژه و همچنین اطلاع از شرایط آبهای زیرزمینی ازجمله معیارهای موثر در طراحی، اجرا و در نهایت هزینه تمام‌شده پروژه می‌باشد. مطالعات ژئوفیزیکی و ژئوتکنیکی راهکاری مناسب، جهت دستیابی به این‌گونه از اطلاعات است.

    کاربرد ژئوفیزیک وژئوتکنیک در پروژه‌های عمرانی

    – تعیین تیپ زمین و نوع خاک سایت بوسیله آزمایش درون چاهی (Down Hole).

    – تعیین عمق و تراز آب زیرزمینی.

    – حفاری، نمونه‌برداری، انجام تمامی آزمایش‌های صحرایی و آزمایشگاهی جهت شناسایی پارامترهای ژئوتکنیکی.

    – تعیین نوع و عمق پی و تیپ سیمان مصرفی.

    – ارائه نیمرخ خاک.

  2. وحید دهمرده گفت:

    لازم به یادآوری است که: در این روش با وجود آگاهی از اینکه زمینهای سست و ریزشی ، هوازده و متورم شونده بیشترین مشکلات را برای اجرای تونل بوجود می‌آورند ولی در بسیاری موارد انتخاب زمین مناسب دست ما نیست..در این شرایط ما موظف به مطالعه مسیر موجود و کسب اطلاعات مورد لزوم هستیم تا بتوانیم طراحی و اجرای تونل را به انجام برسانیم.

  3. معصومه تسلیمی گفت:

    به دلیل هزینه های فراوان، نیاز به دقت بالا دراین نوع پروژه ها و هم چنین الزاماتی که در دوره بهره برداری مطرح می باشد ، لزوم مطالعات دقیق و گسترده دررابطه با مسائل مطرح در کار از جمله فاکتورهای محیطی همواره احساس می شود. از دیگر موارد قابل توجه در مدیریت این نوع پروژه ها به دلیل کارکرد زیر ساختی آن ها وجود زمانیندی دقیق می باشد. هم چنین به کارگیری جدیدترین دانش ها و فن آوریها ما را چه در مرحله ساخت و چه پس از آن یاری خواهد نمود.

  4. hamed jamallou گفت:

    با توجه به پیشرفت صنایع ساخت ذر بحث بتن ،پیش ساختگی شیوه است که میتواند بعضی هزینه ها و سختی کار را کاهش بدهد.با این وجود ادغام شیوه لایتینگ و پیش ساختگی میتواند در تونل سازی مطرح شود.

  5. امیرحسین ستوده بیدختی گفت:

    سلام خانم مهندس،ممنون بابت مطلب خوبتون، مطلبی درمورد تأثیر زلزله بر سازه های زیرزمینی و طراحی نگهداری بر اساس بارهای دینامیکی در زیر آوردم درصورت علاقه میتوانید مطالعه نمایید.
    http://dnl1.tebyan.net/Library/Books/pdf/Persian/821e87527b8719719e42d03614309eb4.pdf

  6. مهناز حمزه لویی گفت:

    ممنون اقای ستوده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری