روش نیلینگ(حسن رضایی مطلق-کارشناسی ارشد مدیریت ساخت)

عجیب ترین هتل دنیا(مهساسادات سیدرضا-رشته مهندسی عمران – عمران)
01/01/2016
بزرگ ترین پل قوسی دنیا
02/01/2016
نمایش همه مطالب

روش نیلینگ(حسن رضایی مطلق-کارشناسی ارشد مدیریت ساخت)

اشتراک گذاری

خلاصه:افزایش عمق گودبرداری،خطرات ناپایداری وگسیختگی دیواره های گودبرداری به شدت افزایش یافته .میخ کوبی در توده خاک شامل میلگرد هایی است که با فاصله نزدیک اجرا  و متعاقبا با دوغاب پوشانده می شوند. هنگامی که پروسه انجام میخ ها از بالا به پایین اجرا گردیـــد برای همبستگی بهتر میخ ها یک دیواره بتنی مسلح در سطح خاکبرداری اجرا می گردد . (به دلیل آنکه تثبیت خاک گود امری ضروری است لذا یکی از روش های بسیار مناسب روش نیلینگ است.نقاط قوت این روش عملکرد ساختاری و سازه ای قوی وضعف آن کمبود نیرو متخصص است )

لینک

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

2 Comments

 1. مهراد حقیقی گفت:

  انواع حفاری های نیلینگ عبارتند از :- حفاری به صورت چرخشی با هوا یا آب. این روش متداول ترین روش در حفاری نیل ها می باشد.
  – حفاری با لوله جدار که استفاده از این روش در خاک های ریزشی توصیه می شود.
  – حفاری با سیستم خود حفار که این روش در خاک های ریزشی مناسب بوده و دارای سرعت قابل قبول اجرایی نیز می باشد.
  – حفاری با سیستم اوگر که در گذشته از روشهای کوبشی میخ ها نیز مرسوم بوده است که امروزه به دلیل راندمان کم و مشکلات فنی و اطمینان کم منسوخ شده است.

 2. مجتبی اصغرپور گوهری گفت:

  تئوری استفاده از روش نیلینگ بر مبنای مسلح کردن و با فواصل ( Nail ) مقاوم نمودن توده خاک با استفاده از دوختن توده خاک توسط مهارهای کششی فولادی نزدیک به یکدیگر می باشد . استفاده از این روش موجب افزایش مقاومت برشی توده خاک ، محدود نمودن و بدلیل ( Slid ) تحت کنترل در آوردن تغییر مکانهای خاک در اثر افزایش مقاومت برشی در سطح لغزش افزایش نیروی قائم و همچنین باعث کاهش نیروی لغزش در سطح گسیختگی و لغزشی می شود . باید توجه داشت کلیه سطوح ترانشه های حفاری شده که توسط نیلینگ بایستی مسلح شوند با استفاده از شبکه مش وشاتکریت ابتدا حفاظت شده و سپس سیستم نیلینگ روی آنها اجرا می شوند. همچنین استفاده از روش نیلینگ به عنوان یک سیستم حفاظت جداره ترانشه و گود در مناطق شهری و فضاهای محدود بسیار کارا بوده و ه ب دلیل امکان هم زمانی اجرا در چند جبهه کاری از سرعت خوبی برخوردار می باشد و با توجه به درجه پایداری امکان اجرای گود قائم وجود داشته و همچنین در انواع شرایط خاک ، اجرای آن امکان پذیر می باشد که مهمترین ویژگی این روش محسوب می شود و برای سازه های زیر زمینی بخصوص در فضای های محدود شهری مانند ایستگاه های مترو مناسب می باشد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری