اشتراک گذاری

ساختمان انرژی صفر به ساختمانهایی گفته میشود که مصرف انرژی آنها در بازه زمانی یک سال صفر بوده و آلاینده های کربنی تولید نمی کنند. در حال حاضر با توجه به محدود بودن منابع سوخت های فسیلی، صنعت ساختمان و دیگر صنایع به سمت استفاده از انرژی های غیر فسیلی مانند انرژی خورشیدی، بادی، بیولوژیکی و آبی حرکت نموده اند. امروزه طرح های مربوط با اصول انرژی صفر به دلیل بالا بودن هزینه ی سوخت های فسیلی و کم بودن و تأثیرات مخربشان بر روی محیط زیست و شرایط آب و هوایی و نیز بر هم زدن تعادل اکولوژیک، بسیار کاربردی شده و از استقبال بالایی برخوردار شده است. در یک ساختمان انرژی صفر در بخش های مختلف ساختمان با استفاده هوشمندانه از تکنولوژی تجدید پذیر تعادل میان تولید و مصرف انرژی برقرار می شود.

 

با توجه به اینکه در شرایط فعلی، محیط زیست هر روز رو به تضعیف و نابودی می رود و نیز با گذشت زمان بر جمعیت جهان اضافه میشود و به دلیل اینکه یکی از نیاز های اساسی انسان ها ارتباط مستقیم به صنعت ساختمان دارد، توجه به انرژی های نو در صنعت ساخت و ساز و کاربردی کردن آنها در این صنعت و دیگر صنایع، می توانیم گامی بزرگ در حفظ محیط زیست و نگهداری آن برای آیندگان برداریم.

لینک

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

2 Comments

  1. رضا شیخ انصاری -آزاد یادگار امام-مدیریت پروژهوساخت گفت:

    مشکل این نوع ساختارها این است که اینگونه تامین انرژی های گرانتمام می شوند و به صرفه در حال حاضر در ایران نیست بعنوان مثال:
    یشترمناطق مرکزی و کویری ایران سرشار از منابع انرژی خورشیدی هستند. در کویر از یک و نیم هکتار زمین، در هر ساعت می توان یک مگاوات انرژی تولید کرد. اما هزینه تبدیل انرژی خورشیدی به برق، بسیار بالا است (۲۵۰ تا ۴۵۰هزار تومان) که این رقم باید به ۶۰تا ۷۰هزار تومان به ازای هر کیلووات برسد. در خراسان نیز جهت تأمین برق مورد نیاز پاسگاه مرکزی گز یک صفحه فتوولتاییک نصب شده است که برای تولید انرژی باید هر چند ساعت یک بار رو به خورشید چرخانده شوند. (درست مانند گل های آفتابگردان) . با توجه به امکانات موجود هر کیلووات ساعت انرژی را از طریق انرژی باد می توان با صرف ۸۵هزار تومان به برق تبدیل کرد.

  2. حمیدرضا تنگ روی-ارشدمدیریت ساخت-علاالدوله سمنانی گفت:

    این سیستم در ایران بهه صورت کاربردی اجرا شد ولی بزرگترین مشکل آن عدم تهویه مناسب وایزوله شدن کامل ساختمان بود لذا تصمیم بر آن شد که برخی از محلها جهت تهویه قابلیت جریان هوا داشته باشند نکته دیگر ئر ایران ئسترسی به انرژی های پاک در دسترس نبوده ویا تچهیزات مربوط به آن فوق العاده گران هستند.شاید در طول گذشت زمان صرفه اقتصادی داشته باشد ولی با توجه به فرهنگ صرفه اقتصادی به صورت مشهود ودر زمان حال در ایرانیان این موضوع نیاز به یک فرهنگ سازی در بین قشرعوام جامعه دارد.باتشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری