سازه‌های آبی شوشتر(مرجان حُسن-معماری-مهندسی معماری)

بتن اسفنجی اتوکلاوی(مرجان حُسن-معماری-مهندسی معماری)
25/04/2015
ICMSE 2015
25/04/2015
نمایش همه مطالب

سازه‌های آبی شوشتر(مرجان حُسن-معماری-مهندسی معماری)

اشتراک گذاری

سازه‌های آبی تاریخی شوشتر مجموعه‌ای به هم پیوسته از پلها، بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می‌کنند و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان، جهت بهره‌گیری بیشتر از آب ساخته شده‌اند. در سفرنامه مادام ژان دیولافوباستان‌شناس نامدار فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است.مجموعه آسیابها و آبشارهای شوشتر از بی‌مانندترین نمونه‌هایی است که جهت استفاده بهینه از آب در ادوار کهن مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. این محوطه مجموعه‌ای از سد،تونل‌ها، کانال‌های فرعی وآسیاب‌های آبی است که بصورت یک مجموعه صنعتی-اقتصادی بوده و جزئی از مجموعه بزرگ سازه‌های آبی شوشتر می‌باشد که در کتب تاریخی مکرراً به آن اشاره گردیده است. اساس کار مجموعه به این صورت است کهسد گرگر مسیر رودخانه را مسدود کرده و سطح آب را برای آبگیری سه تونل حفر شده در تخته سنگ بالا می‌آورد.

لینک

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

1 Comment

  1. شهرزاد قربانپور گفت:

    مجموعه‌ی آسیاب‌های شوشتر اماکنی دارد که جزء منازل مسکونی مردم است. نکته‌ی جالبی که توجه مرا به خود جلب کرد ، میزان قابل توجهی از کوه است که توسط اسیران رومی کنده شده تا رودخانه بتواند جریان پیدا کند. این جاذبه‌ی گردشگری که از افتخارات ما ایرانیان است، شاید به‌دلیل موقعیت جغرافیایی یا دلایل دیگرپنهان مانده است و بسیار هستند ایرانیانی که از وجود یا کم و کیف آن بی‌خبرند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری