شناسایی علل تاخیرات غیرمجاز پروژه های مهندسی، خرید و احداث( افسانه پزشکی- کارشناسی ارشد مدیریت پروژه و ساخت)

اشتراک گذاری
یکی از ویژگی های مهم پروژه ها به ویژه پروژه های احداث، اجرای کار در بازه زمانی مشخص و محدود میباشد. از این جهت شاید کمتر پروژه احداثی را بتوان یافت که بررسی تاخیرات پروژه از جمله اقدامات مهم فاز اختتام پروژه نباشد. در این تحقیق تاکید بر شناسایی علل تاخیرات غیرمجاز پروژه ها بوده که پیمانکار مجری پروژه میتواند با مدیریت بهتر و بهبود فرآیندهای جاری سازمان خود، از میزان آن تا حد قابل قبولی بکاهد.
تاخیردر پروژه می تواند از طرف پیمانکار، کارفرما، مشاور کارفرما و یا علل دیگر باشد.اما موضوعی که حایز اهمیت می باشد این است که  پروژه درمدت زمان قرارداد و یا توافق شده به اتمام نمی رسد. و از مهمترین اثرات تاخیر پروژه می توان به عواملی همچون افزایش هزینه های مرتبط با زمان، ادعاهای مالی، معلق شدن و یا خاتمه زودهنگام پروژه اشاره کرد. کمتر پروژهایی را میتوان یافت که دغدغه پایان نیافتن پروژه در زمان مقرر گریبانگیر مدیر آن پروژه نباشد. 
شاید خواندن این مقاله بتواند به مدیران پروژه کمک کند تا با شناختن عوامل  تاخیردر پروژه از تاخیرات غیرمجاز جلوگیری نمایند.
امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی

کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

4 Comments

 1. عليرضا گفت:

  میشه گفت پیمنکار باید تاخیرات رو باید جوری برنامه ریزی کنه که تا جایی که امکان داره تاخیرات مجاز باشه تا دردسری براش پیش نیاد

 2. سیامک کلانتریان گفت:

  درسته اکثر پروژه ها تواین کشور با تاخیر مواجه هستند که به نظر من دالایلی از قبیل عدم تامین به موقع منابع مالی،عدم برنامه ریزی و پشتیبانی مدیریتی و تدارکاتی(از طرف پیمانکار ) و مشکلات نقشه ای از طرف مشاور و کارفرما از عمده دلایل است که با وجود رکود اقتصادی حاکم این مشکلات پا برجا ست که یک مدیر پروژه قوی میتواند اکثر تاخیرات را مجاز کند تا مشکلی برای پیمانکار بوجود نیاد

 3. بابک هاشم زاده گفت:

  مطالعه تحقیقهای گوناگونی که در کشورهای مختلف جهان انجام شده است، محققان را به ایننتیجه رهنمون می کند که برخی از دلایل تاخیر، در کلیه کشورها مشترک بوده و از منظرکلیه طرفهای دخیل در قرارداد نیز به عنوان مهمترین دلایل تاخیر در پروژه های ساختمانی شناخته می شوند. این موارد را به صورت ذیل می توان فهرست نمود:

  § کمبود مواد اولیه

  § برنامه ریزی و زمانبندی نامناسب پیمانکار

  § مشکلات مالی پیمانکار و فقدان سرمایه

  § بی تجربگی پیمانکار

  § ضعف درمدیریت سایت توسط پیمانکار

  § پرداخت دیر هنگام مبالغ توسط کارفرما

  § تورم

  § مشکلات ناشی از واگذاری کار به پیمانکاران فرعی

  § مداخلهکارفرما

 4. سمیه گفت:

  باسلام، پیمانکار می تواند عواملی که باعث تاخیر در پروژه می باشد را شناسایی کند و با راهکارهای مناسب از تأخیر افتادن در پروژه جلوگیری کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری