شناسایی و تخصیص ریسک پروژه های عمرانی در قراردادهای با سیستم اجرای متعارف (ملیکا رحمتی-مهندسی و مدیریت ساخت-مهندسی عمران)

سیستم دیوار برشی فولادی (آرمین عارفی مقدم-مهندسی عمران-مهندسی مدیریت ساخت)
04/06/2015
تفاوت مهندسی و مدیریت ساخت با مدیریت پروژه و ساخت (امیرحسین ستوده بیدختی-ارشد مدیریت ساخت)
05/06/2015
نمایش همه مطالب

شناسایی و تخصیص ریسک پروژه های عمرانی در قراردادهای با سیستم اجرای متعارف (ملیکا رحمتی-مهندسی و مدیریت ساخت-مهندسی عمران)

اشتراک گذاری
توجه به اینکه در هر کشوری طرح ها و پروژه های عمرانی در توسعه اقتصادی موثرند و اجرای آن ها نیازمند شناسایی، ارزیابی و مدیریت ریسک های ممکن می باشد ، تهیه اسناد مربوط به قراردادهای پروژه ها و شناسایی و تخصیص این ریسکها الزامی است. ریسک های موجود در طرح ها و پروژه های عمرانی در ۳ مرحله طراحی، مناقصه و اجرا طبقه بندی می شوند که نیاز است این ریسک ها بررسی و شناسایی گردند تا در زمان مواجهه با آن ها در سراسر پروژه بتوان پاسخ مناسبی برایشان در نظر گرفته و ابهامات و اشکالات به وجود آمده را رفع کرد.
علیرغم اهمیت مدیریت ریسک در پروژه های عمرانی، متاسفانه این موضوع در کشور ما و پروژه های در حال اجرا، کمرنگ بوده و اغلب انجام نمی گردد. در حالی که با اهتمام به این مسئله و شناسایی و ارزیابی ریسک های مربوط به طرح های  عمرانی و تعیین پاسخ و مسئولانی برای آنها تا حدودی می توان عملکرد و بهره وری بهتر و بیشتری داشت و کمک شایانی در جهت بهبود عمران و آبادانی کشور مبذول نمود.

 

لینک

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

9 Comments

 1. بهاره دهکردنژادیان گفت:

  مدیریت ریسک شاخه جدیدی از علم مدیریت است که در گستره متنوعی از انواع گرایش ها از جمله امور مالی و سرمایه گذاری، تجارت، ایمنی، بهداشت و درمان، صنعتی و عمرانی و حتی مسائل سیاسی و اجتماعی و نظامی جایگاه خود را پیدا گرده است.
  دوستان در صورت تمایل به مطالعه بیشتر در زمینه چارچوب مدیریت ریسک ” پروژه ” می توانند به نشریه شماره ۶۵۹ تحت عنوان مدیریت ریسک در پروژه ها (انتشارات معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی) در لینک زیر مراجعه نمایند
  لینک: http://s3.picofile.com/file/8192530368/659.pdf.html

 2. حسین گفت:

  با سلام مطلب جالبی بود
  شما و مقاله مدعی شدید که در هر کشوری طرح ها و پروژه های عمرانی در توسعه اقتصادی موثرند ولی به منبع آن اشاره نکردید . بهتره که چیزی رو میگید منبع داشته باشه البته خود مقاله هم منبع رو نگفته که به مقاله هم ایراد وارد است.

 3. مهناز گفت:

  با تشکر از مطلب خوبتون.برای اجرای یک مبحث در شرکت ها نیاز به بستر سازی است پس ابتدا باید عواملی که مانع اپیاده سازی مدیریت ریسک میشوند رو یافت سپس اقدام به شناساندن مبحث ریسک کرد.

 4. معصومه تسلیمی گفت:

  ممنون از مطلب جالبی که انتخاب کردید. موضوع بحث برانگیزی بود.

 5. ملیکا رحمتی گفت:

  ممنون از دوستان بابت توجه و مطالعه این مطلب
  و قابل ذکر است که آقای حسین بله فرمایش شما مبنی بر عدم ذکر و اشاره بر منبع متین و محترم است و من صرف این موضوع که افزایش جمعیت و به تبع آن افزایش نیازهای جامعه همزمان با پیشرفت سریع تکنولوژی در دنیا، به افزایش تعداد پروژه های عمرانی و صنعتی و … در کشورهای جهان منجر شده است و با توجه به ویژگی های خاص هر پروژه و شرایطی همچون شرایط جغرافیایی، موقعیت مکانی، اوضاع اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشوری که پروژه در آن اجرا خواهد شد، قوانین و دستورالعمل های جاری آن کشور در خصوص پیمان ها، سبک ها و سنت های آن جامعه و … در نوع قرارداد پروژه و وضعیت کشورها طبیعتا تاثیرگذار است، از این تعابیر استفاده کردم.

 6. نیما گفت:

  با توجه به اهتمام و مطالعه این مطلب توسط دوستان من هم جسارتا مطلبی را برای مطالعه بیشتر علاقه مندان در همین سو و برای پروژه های راهسازی در لینک زیر قرار داده ام با این امید که مورد توجه و استفاده قرار گیرد:
  https://www.dropbox.com/s/jnj1f5cuftip9nr/JFAUP250591345577400.pdf?dl=0

 7. امیر سالار رضایی گفت:

  اگر در جامعه عمرانی و دیدگاه مدیریت پروژه ی کشور ما اعتقاد بر این بود که با توجه به اینکه ریسک ازبین رفتنی نیست بلکه توزیع شدنی است بایدریسک های مهم در چرخه حیات هر پروژه شناسایی و هر ریسک بر اساس توانایی طرفین قرارداد در کنترل ریسک، تخصیص یابد بنابراین ماتریس تخصیص ریسک باید جزو لاینفک اسناد مناقصه و اسناد پیمان هر پروژه ای قرارگیرد تا پیمانکاران بتوانند ریسک ها را قیمت گذاری نمایند.بدین ترتیب درطول قرارداد اگر پیمانکار نتواند ریسک مربوطه را کنترل نماید ،کارفرما خواهد توانست با لحاظ نمودن هزینه مربوط به هر ریسک ،ریسک را قبول وکنترل نماید یا با پیمانکار به اشتراک بگذارد دیگر به بحث ارزیابی ریسک به عنوان یک موضوع بی اهمیت نگاه نمی گردید .

 8. داود رضایی گفت:

  با سلام خواهشمند است در خصوص موضوع شناسایی عوامل ریسک سرمایه گذاری در پروژه های ساختمانی سبز راهنمایی کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری