علل تمایل شهروندان تهرانی به معماری و نمای کلاسیک و نئوکلاسیک در دهی اخیر در تهران ( آرش دقیقی آباده -مهندسی عمران-مدیریت ساخت-دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند )

اشتراک گذاری
استفاده از سبک ها و طرح های رومی و کلاسیک در چند سال اخیر به شدت در سطح شهر تهران رواج پیدا کرده که با توجه به قدمت و پیشینه معماری ایرانی و اسلامی که ما داریم, برازنده صنعت ساختمان ما نیست و این دغدغه را بوجود می آورد که ماهیت معماری ایرانی از بین برود. در این مطلب به بررسی علل گرایش به این سبک ها پرداخته میشود.
از مدت ها پیش ایرانیان با فرهنگ و هنر های دیگر جوامع آشنا شدند که متاسفانه در بعضی از موارد این شناخت ها کامل و شفاف نبوده که در نتیجه ان باعث  به فراموش شدن هنر ایرانی شده است .در معماری نیز برخی از معماران و طراحانی که شناخت کافی از هنر و معماری غرب نداشته اند  اقدام به انجام طراحی های الهام گرفته و تقلید کورکورانه از معماری های غربی کرده اند. بدون آنکه درکی از فلسفه و معنا آنها داشته باشند .
امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

1 Comment

  1. سید مهدی صدوق گفت:

    متاسفانه در ساختمان های اجرا شده فضتی معماری و روانشناسی شده به چشم نمی خورد به نظر حقیر در کنار تایید نقشه و محاسبه ان باید تایید معماری و فضا سازی پروژه های عمرانی تایید شود و نیز این امر باید اجباری شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری