اشتراک گذاری
در این پژوهش تاثیر استفاده از نوعی نانوعایق رطوبتی پایه سیالنی بنام زایکوسیل بر روی خواص مختلف بتن بررسی شده است . فیلم نازکی از نانو زایکوسیل بر روی نمونههای مختلف اسپری شده و پس از انجام آزمایشهای جذب آب، نفوذپذیری، مقاومت در برابر شرایط جوی و مقاومت در برابر سایش نتایج حاصل با نمونههای شاهد مقایسه شد. نتایج حاصل از شبیهسازی شرایط جوی نیز افزایش مقاومت بتن دارای زایکوسیل را در برابر آثار مخرب اشعه خورشید و تغییرت دمایی تا ۳۹ درصد نشان داد. طبق بررسیهای میکروسکوپی نیز نانوزایکوسیل با نفوذ کامل در خلل و فرج و واکنش با ساختار سطح بتن سد رطوبتی یکنواختی را در بتن ایجاد میکند که همین عامل طول عمر و عملکرد آن را افزایش میدهد .
درمورد این روش عایق کردن بتن ومقاومت ایجاد شده در مقابل اشعه ها ی مخرب ، بسیار مناسب و کار آمد می باشد ولی این کار در محیط آزمایشگاهی جواب مطلوب میدهد ولی در ضمن اجرا ترکهای حاصل از هیدراتاسیون موجب آن میشود که عایق بدست آمده از بین برود ودر مقابل نفوذ آب مقاومتی از خود نشان ندهد.
امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

2 Comments

  1. شهاب بارانی گفت:

    این تکنولوژی در مواردی که ساختمان در معرض آب و رطوبت باشد جواب داده ولی باید بررسی گردد که ترکهای حاصل از هیدراتاسیون عایق را از بین نبرده و موارد حادتری در سازه بوجود نیاورد . سازنده حتما باید راهکاری برای این مشکل ارائه کند .

  2. باسلام وعرض ادب لین نوع اسفالت ازنظر مقاومت دربرابر سایش ونفوذ÷ذیری وعوامل جوی خیلی عالی میباشد بشرط اینکه زیرسازیهای مربوطه کاملا درست وصحیح انجام شودودرامر کوبش لایه های خاک دقت لازم انجام شود .باتشکر محسن شیخ علیالواسانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری