فناوری مدل سازی اطلاعات ساختمان و نقش آن در بازسازی پس از زلزله(امیرحسین ستوده بیدختی-ارشد-مدیریت ساخت)

اشتراک گذاری

سخنرانی علمی با موضوع “فناوری مدل سازی اطلاعات ساختمان و نقش آن در بازسازی پس از زلزله” در دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی واحدتهران مرکزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی واحدتهران مرکزی، دکتر جواد مجروحی سردرود استادیار گروه عمران واحدتهران مرکزی در این نشست تخصصی در سخنانی با بیان اینکه ،ساختمان تنها صنعتی است که در آن یک محصول نمی تواند قبل از تولید مورد آزمایش قرار گیرد افزود: مدل سازی اطلاعات ساختمان (Building Information Modeling – BIM)  که از آن به عنوان انقلاب در حال وقوع در صنعت ساخت و ساز یاد می شود، مدلی غنی شده از داده های هوشمند همراه  با نمایش دیجیتالی پارامترهای ساختمان است که شیء محور (پارامتری) بوده و موضوعات مورد توجه کاربران مختلف برای تصمیم سازی و توسعه روند تحویل، می تواند از آن استخراج و تجزیه و تحلیل شوند.

عضو هیات علمی واحد تهران مرکزی ،اذعان داشت:به عبارت دیگر، BIM  نمایش دیجیتال از مشخصات فیزیکی و عملکردی یک بنا است که منبع دانش اشتراکی قابل اعتماد برای تمام اطلاعات مورد نیاز تصمیم گیری راجع به یک بنا در همه چرخه عمر آن از مراحل اولیه طراحی مفهومی تا برچیدن آن می باشد. مدل سازی اطلاعات ساختمان به عنوان خلق و استفاده از اطلاعات هماهنگ در پروژه های ساختمانی، می تواند برای تصمیم گیری در کلیه مراحل یک پروژه اعم از طراحی، ساخت، بهره برداری، تقویت و تخریب بکار گرفته شود. با استفاده از این فناوری ضمن تولید اسناد ساخت و ساز با کیفیت بالا،  تخمین هزینه،  برنامه ریزی و زمان بندی پروژه بصورت دقیق انجام می گیرد.

لینک

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی

کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری