مدل سازی اطلاعات ساختمان(فهیمه شایان فر- مدیریت پروژه و ساخت)

اشتراک گذاری

مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (Building Information Modeling – BIM) که از آن به عنوان انقلاب در حال وقوع در صنعت ساخت و ساز یاد می‌شود، مدلی غنی شده از داده‌های هوشمند همراه با نمایش دیجیتالی پارامترهای ساختمان است که شیء محور (پارامتری) بوده و موضوعات مورد توجه کاربران مختلف برای تصمیم سازی و توسعه روند تحویل، می‌تواند از آن استخراج و تجزیه و تحلیل شوند.

BIM  نمایش دیجیتال از مشخصات فیزیکی و عملکردی یک بنا است که منبع دانش اشتراکی قابل اعتماد برای تمام اطلاعات مورد نیاز تصمیم‌گیری راجع به یک بنا در همه چرخه عمر آن از مراحل اولیه طراحی مفهومی تا برچیدن آن است.

لینک

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

11 Comments

 1. سید مصطفی موسوی مقدم گفت:

  ممنون از مطالب خوب و ارزشمندتون

 2. ناهید امیری گفت:

  بسیار مفید و آموزنده، به امید محقق سازی این امر در تمامی ساختمانهای ایران

 3. ناهید امیری گفت:

  بسیار مفید و آموزنده بود،به امید محقق سازی این امر در معماری ایران

 4. سعید قاسمی گفت:

  دستتون درد نکنه ، مدت زیادی بود دنبال این مطالب بودم.

 5. معین نوروزی ازاد یادگار امام مدیریت پروژه وساخت گفت:

  باتشکر از مطلب خوبتون …گرچه نرم افزار های revit ,skechapبیم بیس هستند اما متاسفانه تنها برای مدل کردن معماری در ساختمان در ایران استفاده می شند و این کمبود متخصص در ضمینه bim رو در ایران خبر می ده.

 6. آبتین تشکری گفت:

  ممنون از مطلب مفیدتون جالبه بدونید که طی دهه ی گذشته مزایای استفاده از BIM و کار با BIM بر اکثر دولت ها در سراسر جهان آشکار گردیده و به طور فزاینده ای در حال رشد است واستفاده از BIM در انجام پروژه های عمومی افزایش یافته است. از آغاز سال ۲۰۱۶در بریتانیا قانونی وضع شده که نیازمند BIM سه بعدی مشترک(همگانی)در بخش پروژه های عمومی می باشد.
  دیگر کشورها از جمله فنلاند،نروژ،برزیل،چین،کره،سنگاپور و ایالات متحده ی آمریکا نیز قوانین مشابهی وضع کرده اند. اتحادیه ی اروپا نیز اخیرا طی صدور بیانیه ای استفاده از BIM در پروژه های عمومی را به ۲۸ کشور زیر مجموعه ی خود توصیه کرده است.
  نه تنها دولت ها و مجامع عمومی در پی استفاده از BIM هستند،بلکه شرکت ها و صنایع خصوصی نیز علاقه مند به کار با تیم های آشنا به BIM می باشند.

 7. اگرچه معماران و مهندسین طراح، بهره برندگان اصلی BIM شناخته می‌شوند، باید اذعان داشت صنعت ساختمان سازی نیز، در این زمینه بسیار ذی‌نفع می‌باشد. BIM به پیمانکاران یک فرصت خارق‌العاده می‌دهد تا قبل ازشروع به شکافتن زمین پروژه، روشهای اجرا و وسایل موردنیاز خود را برنامه ریزی کنند.

 8. الهام یاورزاده گفت:

  جهت بکارگیری بیم از دو روش مخزن مرکزی و مخزن گسترده استفاده میشود،در روش اول فرض بر این است که تمام اطلاعات پروژه در یک فایل واحد پایگاه داده ذخیره میشود که روش معقولی نیست زیرا جنس اطلاعات مورد نیاز طراح با پیمانکار متفاوت است ..با تشکر از مطلب مفید تان.در جهت تکمیل مطلب شما لینک روشهای استفاده از بیم و مزایا و معایب این روشها را قرار میدهمhttp://www.tebyan-zn.ir/News-Article/science_technology/%D9%85%D8%AF%D9%84%E2%80%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C%D8%AA%DA%A9%D9%86%D9%88%D9%84%D9%88%DA%98%DB%8C-BIM/2013/9/2/127394.html

 9. فرزانه شایان فر گفت:

  مزیت های BIM:

  مزیت کلیدی BIM، دقت هندسی در ارائه‌ی بخش‌های مختلف ساختمان در یک محیط داده‌ی یک‌پارچه می‌باشد.

  دیگر مزیت‌های آن عبارت‌ند از:

  فرآیندهای موثرتر و سریع‌تر: اطلاعات بسیار ساده‌تر به اشتراک گذاشته می‌شوند و می‌توانند ارزش افزوده ایجاد کرده و دوباره مورد استفاده قرار گیرند.
  طراحی بهتر: پیشنهادات طراحی می‌توانند، با دقت زیاد تحلیل، شبیه‌سازی‌ها با سرعت انجام، و عمل‌کردها با اطمینان زیاد ارزیابی شوند. این موارد همگی موجب ارتقا توانایی‌ها و راه‌حل‌های نوآورانه می‌شود.
  هزینه‌ها و داده‌های محیطی کنترل شده: عمل‌کردهای محیطی بسیار قابل پیش‌بینی می‌شوند و همین‌طور هزینه‌های چرخه‌ی حیات بهتر فهم می‌گردد.
  کیفیت بهتر تولید: در این مدل برون‌دادهای نهایی انعطاف‌پذیر هستند.
  خدمت بهتر به مشتری: طرح پیش‌نهادی با توجه به سه‌بعدی و بصری بودن آن برای کارفرما و بهره‌برداران قابل فهم‌تر می‌باشد.
  داده‌های چرخه‌ی حیات: احتیاجات، طراحی، ساخت و اطلاعات عملیاتی می‌توانند در مدیریت منابع و امکانات مورد استفاده قرار گیرند.
  کاهش هزینه‌های اجرا: بر اساس آمار دولت فدرال آمریکا با به‌کارگیری BIM در صنعت ساختمان بیش از ۳/. درصد در هزینه‌های اجرای پروژه‌های ساختمانی صرفه‌جویی می‌شود.
  بانک اشیا و اجزای ساختمانی: با به‌کارگیری BIM شرکت‌ها و سازندگان تجهیزات ساختمانی می‌توانند اطلاعات مدل‌شده‌ی محصولات خود را به آسانی در اختیار طراحان و متخصصین قرار دهند.

 10. پرناز شجاعت گفت:

  اصل اولیه در انجام پروژه،طراحی و اجرای هرچه بهتر خواسته های ذینفعان و تحویل به موقع آن است.برای اینکه بتوان به این امر دست یافت در اجرای پروژه باید مدیریت صحیح و متناسب با اصول مدیریتی بر روند کارها نظارت داشته باشد. تکنولوژی مدل سازی اطلاعات ساختمان یکی از ابزارهای درحال پیشرفت و امیدوار کننده در صنعت معماری،مهندسی و ساخت(AEC) است که در زمینه های مختلف این رشته توانایی به کارگیری دارد.

 11. فرزانه شایان فر گفت:

  چالش های BIM:

  مالکیت حقوقی مدل: یکی از چالش‌های اولیه، تعیین مالک و صاحب‌داده‌های BIM است که چگونه تهیه‌ی کپی از آن را مدیریت کند.
  چگونگی جلوگیری از کپی‌شدن: سازندگان و تولیدکنندگان، اطلاعات محصولات خود را به صورت دقیق مدل کرده و در اختیار دیگران می‌گذارند که این موضوع می‌تواند موجب سو استفاده شود.
  مسئولیت و کنترل ورود اطلاعات: این موضوع که چه کسی و با چه سازوکاری بتواند به مدل BIM اطلاعات دهد، بسیار حیاتی است زیرا عدم دقت در ورود اطلاعات نیاز به فرایند طولانی چک و اصلاح دوباره‌ی داده‌ها را ایجاد می‌کند.
  عدم وجود نرم‌افزارها با کارکرد یک‌پارچه: برای اجرای کامل BIM باید نرم‌افزارهای به‌کارگرفته‌شده در تمامی بخش‌های طراحی، مدیرت و اجرا به صورت یک‌پارچه عمل کنند، در غیر این صورت اطلاعات در هر بخش به صورت مجزا تولید می‌شوند و قابلیت بازخوانی و تحلیل برای دیگر بخش‌های دخیل در پروژه وجود نخواهد داشت.

  با وجود تمامی مزیت‌های و چالش‌های ذکر شده برای BIM، حرکت به سوی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان در سرتاسر جهان به امری اجتناب‌ناپذیر تبدیل شده است. بسیاری از دفاتر و شرکت‌های پیش‌رو خود را برای ورود به این عرصه مجهز ساخته‌اند و بسیاری از شرکت‌های معظم نرم‌افزاری نیز در حال تولید زیرساخت‌های لازم برای این تحول بنیادین در صنعت ساختمان می‌باشند. بسیاری از دولت‌ها به اهمیت و تاثیر شگرف این روی‌کرد در ارتقای بهره‌وری در پروژه‌ها و کاهش هزینه‌های تحمیلی بر اقتصاد خود پی‌برده‌اند، به طوری که دولت انگلستان تمامی شرکت‌های ساختمانی را به استفاده از این فناوری از سال ۲۰۱۶ به بعد ملزم کرده است.

  بنابر‌این با توجه به ارزش‌های این روی‌کرد در طراحی، به‌نظر‌می‌رسد متخصصین کشور ما نیز باید به این موضوع با آگاهی و سرعت بیش‌تری بپردازند و در این میان نسل جوان طراحان یقینا در تناسب بیش‌تر با این روی‌کرد هستند و وظیفه‌ی بیش‌تری نیز برعهده دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری