مديريت هزينه در پروژه هاي ساخت(محمد پارسا اميني-مهندسي عمران-مديريت ساخت-دانشگاه آزاد دماوند)

اشتراک گذاری
یکی از ارکان سه گانه مدیریت یک پروژه، مدیریت هزینه است.از سویی هزینه یا به بیان دیگه بودجه از شاخصه های بسیار مهم است و به نوعی مهم ترین، زیرا اتمام بودجه تنها عاملی است که به طور قطعی منجر به تعطیلی پروژه می شود.مبحث دوباره کاری ها از مباحثی است که در صرفه جویی مالی فوق العاده مهم است، دوباره کاری ها فعالیت های غیر ضروری مرتبط با فرآیندی است که از ابتدا به طور صحیح انجام نشده، در مثالی ساده از دوباره کاری ها میتوان به کندن مجدد رو سازی خیابان ها برای لوله کشی های جدید اشاره کرد.که سبب از بین رفتن زمان و به کار بردن نیروی انسانی و ماشین آلات برای کندن و دفع ضایعات ناشی از کندن و غیره و غیره و باعث صرف هزینه های به نسبت گزافی می شود، حال آنکه مهندسین به این نتیجه رسیدند که با برنامه ریزی دقیق و مناسب حتی میتوان دوباره کاری هارو به نزدیک صفر هم کاهش داد.
به نظر بنده دوباره کاری ها به راحتی با برنامه ریزی و آینده نگری قابل کاهش است، گاهی هزینه برای دوباره کاری ها از ٢ برابر هزینه اولیه نیز بیشتر می شود.از سوی دیگر ارتباط نزدیک تر ادارات و ارگان ها در مسایل شهری و مدیر پروژه و پیمانمار و باقی ذی نفعان در پروژه های ساخت باعث کاهش چشمگیر هزینه های دوباره کاری ها می شود.
امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

1 Comment

  1. محمدرسول ابراهیم زاده گفت:

    به نظر من توجه به حوزه مدیریت ریسک در مدیریت هزینه خیلی تاثیرگذار است. اگر تیم پروژه و خصوصاً مدیر پروژه نسبت به ریسک های هزینه پروژه اشراف داشته باشه می تواند برآورد بهتری از هزینه فعالیت های پروژه و در سطح کلان هزینه پروژه های یک سبد پروژه در سازمان داشته باشد. به همین دلیل است که در استاندارد PMBOK برای برآورد هزینه روش های آماری متعددی مبتنی بر ریسک مشابه روش پرت ارایه شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری