معرفی سیستم سقف بتنی مجوف با یوبوت بتن(مجید عزیزی-مهندسی معماری –معماری)

اشتراک گذاری

یوبوت محصولی پلیمری با پایه پلی پروپلین است که با هدف سبک سازی دال ها در سقف و پی های گسترده ی بتنی طراحی شده است. استفاده از یوبوت امکان هم تراز شدن ستونهای قارچی شکل با ضخامت دال و یا سقف را فراهم می سازد.از ویژگی های یوبوت احاطه شدن آن در داخل بتن با شبکه های میلگرد سقف است که باعث بوجود آمدن نیروهای دو طرفه عمود بر هم می گردد و کاهش به سزای مصرف میلگرد را در پی دارداستفاده از یوبوت با پیشنهاد و طراحی مهندسین محاسب در نقاطی از سقف که بتن نقش سازه ای ندارد موجب سبکی سقف و کمتر شدن هزینه تامین بتن میگردد ضمن آنکه دو لایه شبکه میلگرد پایین و بالا نقشی سازه ای از خود بروز داده ، به دلیل شکل هندسی ایجاد شده در فواصل منظم و نزدیک به هم باعث عملکرد عالی در کنترل خیز و ممان اینرسی بالا جهت مقاومت در برابر تغییرات و بارهای وارده میگردد.

تجربه شحصی اینجانب درمورد عملکرد این سازه ،جهت اجرای نمایشگاه ماشین و مزایای ذیل مطلب انتخاب گردیده است: کاهش مصرف بتن و میلگرد در مقایسه با سیستم های جایگزین- امکان استفاده بهینه از فضای داخل ساختمان با کاهش تعداد و ابعاد ستون- ایجاد دهانه ها و کنسول های بزرگتر-کاهش میزان انتقال صوت، حرارت و لرزش-امکان ایجاد شکل ها و بازشوهای بزرگ و نامنظم در سقف-بهبود عملکرد لرزه ای.

لینک

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

3 Comments

 1. امیرحسین ستوده بیدختی گفت:

  سلام،مهندس ضمن تشکر از موضوع بیان شده برای دریافت برخی از نکات این گونه سیستم ها و اطلاعات طراحی میتوانید فایل زیر رو مطالعه نمایید.
  http://daryaneng.com/userfiles/file/Fanavari_Novin/U_Boot.pdf

 2. فا ئزه روحانی گفت:

  یوبوت محصولی پلیمری با پایه پلی پروپلین است که با هدف سبک سازی دال ها در سقف و پی های گسترده ی بتنی طراحی شده است. استفاده از یوبوت امکان هم تراز شدن ستونهای قارچی شکل با ضخامت دال و یا سقف را فراهم می سازد .
  از ویژگی های یوبوت احاطه شدن آن در داخل بتن با شبکه های میلگرد سقف است که باعث بوجود آمدن نیروهای دو طرفه عمود بر هم می گردد و کاهش به سزای مصرف میلگرد را در پی دارد.
  سایز بندی متفاوت یوبوت (از ۱۳ تا ۵۶ سانتی متر) ، دستیابی به سختی مطلوب را با وزن کمتر امکان پذیر می نماید و از سوی دیگر سختی بالای سقف اجرا شده با یوبوت امکان حذف تیرهای آویزدار و نیز اجرای بازشوهای بدون ستون را فراهم و دست مهندسین معمار و محاسب را در اجرای نقشه های معماری باز می گذارد تا مطابق درخواست کارفرما و نیاز پروژه با آزادی بسیار زیاد عمل نمایند

 3. به نظر من سبک کار شدن در اجرای دال های بتنی بسیار مفید و بصرفه می باشد.
  اما آنچه که در این مطلب گفته شده است از مواد پلیمری استفاده شده است ، که این موضوع چالش های بسیاری دارد.
  از جمله : مواد پلیمری در اثر حرارت (مثل آتش سوزی) عمکرد های متفاوتی از جمله از دست دادن ماهیت و شکل فیزیکی دارد و همچنین بسته به شرایط اقلیمی هم باید خواص ساختاری این مواد مورد بررسی قرار بگیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری