معماری "های تک " یا معماری فناوری برتر High-tech ( محمدرضا معصومی- ارشد عمران-مهندسی و مدیریت ساخت- دانشگاه آزاد واحد دماوند)

اشتراک گذاری
معماری “های تک “یا تکنولوژی پیشرفته در واقع یک سبک از معماری است که از ترکیب شدن عنصرهای پیشرفته تکنولوژی و صنعت بوجود آمده است. این سبک جلوه ای تازه از مدرنیسم و به نوعی فرزند مدرنیسم میباشد. وقتی که مدرنیسم به کمک پیشرفت در اصول فنی گسترش پیدا میکند “های تک” به ظهور میرسد. محل تولد این سبک معماری اروپا و آمریکا بوده است.
ترکیبات و اجزای تکنیکی در این سبک به صورت برجسته و واضح به نمایش گذاشته میشود. به طور مثال ورودی ساختمان در خارج از آن بازدید کننده را به داخل ساختمان هدایت میکند.
مصالح برجسته مورد استفاده در این سبک فلز و شیشه هستند. وضوح، صداقت و شفافیت از نکات مهم معرف سبک های-تک میباشد.
معماری “های تک” شاخه ای از تکنولوژی و صنعت است که نتیجه آن آفرینش ساختمانی کارآمد و مفید است.
از بناهایی که با سبک ” های تک” اجرا شده اند میتوان به مقر اصلی بانک HSBC هنگ کنگ و مرکز فرهنگی ژرژ پمیدو در پاریس اشاره کرد.
دلیل طرح این مبحث جای خالی سبک های-تک در معماری و ساخت و سازهای شهری در ایران میباشد که به دلیل جدا ماندن ایران در سالهای اخیر از پیشرفت های معماری که در دنیا صورت گرفته است اتفاق افتاده است.
امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری