معیارهایی برای طراحی و ساخت بناهای بلند (محمد منصوری-کارشناسی ارشد مدیریت پروژه و ساخت-مدیریت پروژه وساخت)

چالش های متعارف در مدیریت پروژه و نکاتی درجهت رفع آنها (الهام دهقان – ارشد مدیریت ساخت – عمران)
22/12/2014
مهندسی تخریب(شیرین ترابی-ارشدعمران-مدیریت ساخت)
22/12/2014
نمایش همه مطالب

معیارهایی برای طراحی و ساخت بناهای بلند (محمد منصوری-کارشناسی ارشد مدیریت پروژه و ساخت-مدیریت پروژه وساخت)

اشتراک گذاری

این تحقیق نشان می دهد ساختمانهای بلند می توانند در شرایط مناسب به صورت مطلوبی جواب گوی نیازها و ضروریتهای محیط باشند.ساختمان بلند مرتبه علاوه بر استفاده برای هریک از کاربریهای مسکونی ؛ تجاری ؛ اداری می توانند به صورت مناسبی برای عمل کردهای تلفیقی نیز مورد استفاده قرار گیرند و از آنها برای مرکزیت بخشیدن به فعالیتهای مرتبط به یکدیگر استفاده نمود . هر چند طرح یک ساختمان بلند حاصل نهایی فرآیند پیچیده ای است که عناصر آن بر هم تاثیر متقابل دارند و عوامل متعددی از جمله ویژگی های فرهنگی ؛ اجتماعی و اقتصادی در آن موثرند اما با رعایت اصول و معیارهای حاصل از پژوهش های بنیادی و کاربردی در زمینه طراحی معماری .سازه و شهرسازی می توان امکان استفاده مناسب و مرطوب را از بناهای بلند ایجاد نمود .

 در قرن بیستم میلادی مسائلی از قبیل افزایش جمعیت ؛ نیاز به اسکان بیشتر مردم در شهرها ؛ ضروریت استفاده بیشتر از زمین در مراکز پر تراکم شهرها ؛ ضروریت بازسازی و نوسازی در مناطق شهری ؛ تقاضای مردم برای سکونت و کار در مراکز شهرها و ضرورت کاهش هزینه های ناشی از گسترش افقی شهرها جزء عواملی بودند که ساخت بناهای بلند را بعنوان یک ضرورت در شهرهای بزرگ جهان مطرح نموده است . در این تحقیق نظریه موافقان و مخالفان ساخت بناهای بلند ؛ عوامل موثر بر طراحی ساختمانهای بلند؛ معیارهای طراحی ساختمانهای بلند ؛ عوامل موثر در تعین فرم و مشکلات ساختمانهای بلند مورد بررسی قرار می گیرند . تا با بررسی این موارد به بهترین نحو در کیفیت طراحی و به کار گیری این ساختمانها افزوده شود .

لینک

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

3 Comments

 1. عبداله عارفی(کارشناسی ارشد عمران-مهندسی مدیریت ساخت) گفت:

  این موضوع ازآن دسته موضوعاتی است که کمتربه آن توجه می شودبالاخص در ایران،به این معنی که برای احداث یک ساختمان بلند به خصوص در تهران و شهرهای بزرگ،قبل از توجه به موارد اشاره شده درپژوهش ، بیشتربه جنبه های اقتصادی و گاها سیاسی آن فکر میشه تا به مسائل امنیتی و رفاهی مردم اطراف آن.مانند احداث مجتمع کورش در بزرگراه ستاری تهران که روزهای ابتدایی افتتاح آن ، بزرگراه دچار چنان ترافیکی شد که زندگی عادی مردم منطقه مختل شده بود.
  من فکر می کنم اگر نظرات موافقان و مخالفان طرح بگونه ای تلفیق گردد که بشود یک ضابطه برای احداث بناهای بلند براساس شرایط محیطی و منطقه ای اتخاذ نمود و سازمانی مانند وزارت مسکن ویا شهرداری ها برآن نظارت نمایند ،بسیاری از مشکلات عدم هماهنگی شهری و زیر پا رفتن حقوق شهروندان و سایر مسائل …….پیش نخواهدآمد.

 2. امیررضاانسان گفت:

  باتوجه به رشد جمعیت ونیزکمبود زمین در کشورمان وبا توجه به تراکم زیاد جمعیت در شهرهای بزرگ نیاز به ساخت ساختمان های بلند وجود دارداین مقاله دیدی خوب برای طراحی ساختمان های بلند بدست می دهدونیز برای ساخت ساختمان های بلنداطلاعات خوبی می دهد

 3. امیرحسین ستوده بیدختی گفت:

  سلام مهندس،ممنون بابت مطالب ذکر شده اثرات لرزه ای اینگونه سازه ها در مقاله زیر مورد بررسی قرارگرفته درصورت علاقه میتوانید مطالعه نمایید.
  http://confbank.um.ac.ir/modules/conf_display/conferences/5ncce/1231.pdf

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری