نقش هوش هيجاني برشيوه تصميم گيري مديران(مهناز حمزه لویی- کارشناسی ارشد مدیریت پروژه و ساخت)

درونگرایی در معماری (وحید دهمرده-مدیریت پروژه و ساخت)
01/06/2015
تکنولوژی جدید در عایقکاری رطوبتی ساختمان (رضا بختیاری-مهندسی عمران-عمران)
02/06/2015
نمایش همه مطالب

نقش هوش هیجانی برشیوه تصمیم گیری مدیران(مهناز حمزه لویی- کارشناسی ارشد مدیریت پروژه و ساخت)

اشتراک گذاری
آیا می توان تنها با دیدگاه عقلانی تصمیم گرفت و سازمان را مدیریت کرد؟چندین دهه پیش پس از بررسی عوامل شکست و نارضایتی افراد در سازمان و در نتیجه عدم کارایی مورد نظر آنها به این نتیجه رسیده اند نمی توان فقط با مدیریت عقلانی مشکلات سازمان را رفع نمود .انسان از بعد روحی و احساسی برخوردار است که میتواند گاهی شرایط را برخلاف منطق و عقل رقم بزند و در تصمیم گیری ها تاثیر بگذارد.هوش هیجانی به عنوان بعد احساسی  انسان مهمترین عامل در پیشرفت افراد و موفقیت سازمان و پروژه است. می توان ابتدا پس از آگاهی از احساسات خود، آن را مدیریت کرد و سپس احساسات دیگران را شناخت و در نهایت در مدیریت روابط با همدلی و ایجاد انگیزش به اهداف مورد نظرسازمان دست یافت.
با این وجود، سوالاتی مطرح می شود که :
۱- آیا تاثیر هوش هیجانی در تصمیم گیری های برنامه ریزی شده و برنامه ریزی نشده متفاوت است؟
۲-آیا بین تمام ابعاد هوش هیجانی با ابعاد تصمیم گیری رابطه معناداروجود دارد؟

 

لینک

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

6 Comments

 1. ملیکا رحمتی گفت:

  با تشکر از مطلب جذاب و کامل شما
  با توجه به اینکه بنده تا کنون مطالعه زیادی در این زمینه نداشته ام، اما معتقدم که این احساسات و مدیریت آن ها می تواند تا اندازه ای در عملکرد یک مدیر پروژه و سازمان تاثیر گذار باشد کما اینکه در زندگی روزمره همه ما هم صرفا عقل و منطق به صورت مطلق در اداره وانجام امور تاثیرگذار نبوده و گاهی همین احساسات ما هستند که زمام امور را به دست می گیرند. به نظر من هم می توان با شناسایی و بررسی این احساسات و یافتن پاسخ مناسب برای آن ها در جهت دستیابی به هدف مورد نظر گام برداشت.

 2. مرضیه زارع گفت:

  مدیرانی که از هوش هیجانی برخوردار هستند توانایی درک و فهم هیجان های خود و دیگران را دارند.پس هوش هیجانی می تواند گزینه خوبی برای مدیریت منابع انسانی باشد.

 3. انسان برای کسب هوش هیجانی باید همیشه در تلاش باشه چون بدون اون نمیتونه به اهدافش برسه و دنیای اطرافش رو تغییر بده . یه منبعی که پیدا کرده بودم و خیلی چیز های مفیدی در این زمینه و دیگر جنبه های روانشناسی ارائه میده وبسایت actualized.org هست که امیدوارم سر بزنید و استفاده کنید.

 4. سید رضا غفوری ارمکی(کارشناسی ارشد عمران_مهندسی و مدیریت ساخت) گفت:

  آیا می دانید که درصورت اجرای تکنیک های مدیریت و رهبری (برمبنای هوش هیجانی) درآمدزایی شما چندین برابر می شود؟
  http://hw6.asset.aparat.com/aparat-video/6878003c7d0245673ec6de20b7c5b5342067895.mp4
  مقاله ای جالب هم دراین مورد دیدم
  رابطه هوش هیجانی با عملکرد مدیران بیمارستان های آموزشی کرمانشاه
  نویسندگان: پوران رئیسی ، امیراشکان نصیری پور ، شیرزاد کرمی
  نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى
  چکیده مقاله:
  مقدمه: روانشناسان معتقدند بیست درصداز موفقیت های شخص به بهره هوشی (IQ) و هشتاد درصد به هوش هیجانی(EQ) بستگی دارد. رابطه ی هوش هیجانی با عملکرد مدیران بیمارستان ها مورد مطالعه قرار نگرفته است. هدف این مطالعه تعیین رابطه ی هوش هیجانی وابعاد پنج گانه ی آن با عملکرد مدیران بیمارستانهای آموزشی کرمانشاه بود.
  روش بررسی: این یک مطالعه ی همبستگی کاربردی ست.جامعه ی پژوهش ۶۰ نفر مدیران سطوح مختلف مدیریتی بیمارستان های آموزشی کرمانشاه است. ابزار گردآوری داده ها پرسشنامه ی ۳۳ سئوالی شرینگ است که با مقیاس پنج درجه ای لیکرت درجه بندی شده است. پرسشنامه ها به روش خودپاسخگویی تکمیل شد. ابزار اندازه گیری عملکرد مدیران، فرم های ارزشیابی عملکرد سالانه ،ابلاغی وزارت بهداشت بود که توسط مافوقان خود مورد ارزشیابی قرارگرفته بودند.داده ها باشاخص های آمارتوصیفی وآزمون پیرسون ارایه می شود.
  یافته ها: مدیران مورد بررسی از لحاظ هوش هیجانی با میانگین نمره۹۸/۱۱۷و کسب ۵۰/۷۱ درصد کل نمرات ، دارای وضعیَت قوی متمایل به متوسط بودند. در رابطه با ابعاد هوش هیجانی، مهارتِ مدیران بر روی مؤلفه های «مدیریت روابط» و «خودمدیریتی» به ترتیب قوی ترین و ضعیف ترین بود. میزان مهارت مدیران بر روی مؤلفه های خودآگاهی، آگاهی اجتماعی و خودانگیزی به ترتیب در رتبه های دوم، سوم و چهارم قرار داشت. در رابطه با عملکرد شغلی مدیران مورد بررسی با میانگین امتیاز ۲۲/۸۸ و کسب ۲۰/۸۰ درصد امتیازات مربوط به عملکرد دارای وضعیت قوی می باشند. بین هوش هیجانی مدیران با عملکرد شغلی آنان همبستگی مثبت معنی دار(۷۷۷/.=r) وجود داشت. همچنین، هریک ازابعاد پنج گانه ی هوش هیجانی با عملکرد همبستگی مثبت معنی دار داشت.
  نتیجه گیری: با بهبود روند انتخاب و گزینش مدیران بیمارستان ها بر اساس مهارت های هوش هیجانی و همچنین آموزش و ارتقای قابلیت های هوش هیجانی می توان عملکرد آنان را بهبود بخشید.
  واژه‌های کلیدی: هوش هیجانی، عملکرد، مدیر، بیمارستان،

 5. سید حافظ سجادی گفت:

  بیشر باید به مسائل بهره وری از هوش هیجانی در صنعت ساخت بهره برد.

 6. وحید گفت:

  به نظر من بیشترین کاربرد هوش هیجانی تو مسایل رهبری هست
  و میتونه در زمینه مدیریت سازمان بسیار کاربرد داشته باشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری