نماهای دوجداره هوشمند(ثریا هاشمی-کارشناسی ارشد مدیریت پروژه و ساخت-دانشگاه یادگار امام)

اشتراک گذاری

نماهای دو جداره سیستمی است متشکل از دو لایه شیشه که هوا در بین حفره میان دو شیشه در جریان است.این نماها شامل جداره خارجی، فضای میانی و جداره داخلی است. لایه خارجی وظیفه حفاظت در برابر هوا را دارد و عایق صوت است همچنین دارای دریچه برای تهویه فضای میانی است. جنس آن معمولا شیشه آبدیده یا لمینیت است. لایه میانی آفتاب شکن قابل تنظیم دارد و تهویه هوا در آن به صورت مکانیکی یا طبیعی انجام میشود. لایه داخلی یک شیشه دوجداره است که سبب کنترل دمای داخل میشود. از مهمترین مزایای آن میتوان به استفاده مفید از نور خوشید در طول روز، جلوگیری از سر و صدا و کاهش فشار باد و … اشاره کرد. البته این نماها معایبی مانند کاهش فضای مفید ساختمان، افزایش گرمای سازه و هزینه مازاد نگهداری را دارند.

نماهای دوجداره هوشمند ایده جدیدی است که از طرف معماران و عموماً در ساختمان‌های بلند که تمایل به دید گسترده دارند مورد استقبال قرارگرفته است و در معماری مدرن در اروپا کاربرد وسیعی پیداکرده است.

لینک

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

5 Comments

 1. حمیدرضا تنگ روی گفت:

  ضمن عرض تشکر.ای کاش در صورت امکان مقاومت این نما در برابر اتش را مدنظر قرارمیدادیدچون مقوله بسیار مهمی در نماسازیست

 2. سعید جباری گفت:

  شاید یکی دیگر از مزایای آن در بخش طراحی و به جهت سبک سازی ساختمان مفید باشد.
  از معایب ان تولید نشدن در داخل کشور و همچنین کدر شدن شیشه بیرونی میباشد.

  • علیرضا بحرینی راد گفت:

   از گیاهان می توان در فضای میانی دو جداره استفاده کرد. گیاهان در تابستان با سایه اندازی درونی بار سرمایشی ساختمان را کاهش می‌دهند و همچنین در زمستان با ورود نور به درون حفره میانی امکان ایجاد سامانه خورشیدی ایستا را فراهم می‌کند.

 3. ماهان حاجی ابراهیمی گفت:

  با توجه به مصرف روز افزون انرژی های فسیلی و تخریب محیط زیست و از بین رفتن آسایش زندگی انسانها، طراحی هوشمند در ساختمانها خصوصا در نما حائز اهمیت می باشد .بررسی نماهای هوشمند و پارامترهای آن که شامل آسایش حرارتی افراد ساکن در ساختمان و کاهش مصرف انرژی میباشد و همچنین به نماهای جنبشی سازگار با محیط ، دستگاه های سایه انداز و نماهای دو پوسته و شرایط استفاده از آن اشاره می توان نمود.(نماهای کامپوزیت)،( نماهای دو جداره) و هم در باره ی نماهای خورشیدی و تاثیر گذاری آن ها در کاهش مصرف انرژی تحقیق نمود.

 4. پیام زرینه تبریزی گفت:

  پیش بینی عملکرد Double skin façade کار ساده ای نیست. درجه حرارت و جریان هوا نتیجه فرآیند تغییرات آنی دما و جریان سیال و روان هوا می باشد. این فرآیندها به هندسه، فیزیک حرارتی، ترکیب گوناگون انواع آیروینامیکی ساختار Double skin façade و نیز درجه حرارت فضای داخل، دمای محیط، سرعت باد، مسیر باد، جذب و عبور اشعه تابشی خورشید و زاویه آن بستگی دارد. بطور عموم پوسته هوشمند بعنوان یک ضد گرمایی در جلوی ساختمان عمل می کند و این موضوع سه تأثیر گرمایی برای ساختمان دارد:
  ۱- در اکثر اوقات روز درجه حرارت هوا در داخل پوسته هوشمند از دمای محیط بیشتر خواهد شد. رسانش پایین گرمای از دست رفته و رسانش بالای گرمای بدست آمده در تابستان بستگی به دمای محیط و سطوح تابش اشعه خورشید دارد.
  ۲- لایه شیشه ای اضافی پوسته هوشمند مقدار تابش اشعه آفتاب به پوسته داخلی را کاهش می دهد. بنابراین بازتابش اشعه خورشید به ساختمان به خاطر عبور از شیشه کاهش می یابد.
  ۳- پوسته هوشمند امکان قرار گرفتن پرده در داخل پوسته را فرآهم می آورد. بنابراین بار اشعه تابشی از پنجره کاهش می یابد. اینکه کدامیک از این سه مورد در یک زمان مخصوص مهم تر است بستگی به خصوصیات و عملکرد سازه و دینامیک پیچیده گرمایی بین نما، دماها، جریان هوا در پوسته هوشمند و فضای بیرونی دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری