چطور اجازه دادیم آتش نشانان درساختمان پلاسکو یک‌ساعت بعد از آتش سوزی همچنان داخل ساختمان باشند؟ ( ابوالفضل آقانژاد- مهندسی و مدیریت ساخت- موسسه آموزش عالی علا الدوله سمنانی)

Architectural Heritage Conference
23/08/2017
سقف عرشه فولادی (سید مهدی صدوق – مهندسی عمران مدیریت ساخت – دانشگاه آزاد واحد دماوند)
23/08/2017
نمایش همه مطالب

چطور اجازه دادیم آتش نشانان درساختمان پلاسکو یک‌ساعت بعد از آتش سوزی همچنان داخل ساختمان باشند؟ ( ابوالفضل آقانژاد- مهندسی و مدیریت ساخت- موسسه آموزش عالی علا الدوله سمنانی)

اشتراک گذاری

دکتر فریبرز ناطقی الهی با حضور در برنامه تلویزیونی چرخ در شبکه ۴ در خصوص مکانیزم شکست و خرابی در ساختمان‌های بلندمرتبه مانند پلاسکو بیان کرد: اگر به هردلیلی اعم از آتش، انفجار، زلزله یا حتی برخورد یک خودرو با ستون‌های اصلی یک ساختمان مقاومت آن بنا از بین برود، طبقات به صورت متناوب به روی هم ریخته می‌شوند.و چون در ادامه مقاومت ستون‌ها از بین رفته و نمی‌تواند وزن ناشی از خرابی طبقات را تحمل کنند مانند یک صحنه انفجار، شکسته شده و سازه به طور کامل تخریب می‌شود.
وی در ادامه سخنان خود در خصوص این مطلب که یک ساختمان چگونه با حرارت، مقاومت خود را از دست می‌دهد گفت: مقاومت ستون در ۲۰۰ درجه سانتیگراد بشدت کاهش یافته و توصیه می‌شود تا در طراحی ساختمان‌ها ستون‌های فلزی در بتن مدفون شوند. چرا که زمان از بین رفتن بتن در حرارت بالا، بسیار بیشتر از فلز خواهد بود. بنابراین زمان لازم برای نجات‌یافتگی از تخریب در زمان بروز آتش‌سوزی بالا می‌رود. ایشان در ادامه با تأکید براینکه چگونه اجازه حضور آتش‌نشانان در حادثه ساختمان پلاسکو پس از گذشت یک ساعت در این بنا صادر شده است، گفت: در واقع کدام فرمانده آتش‌نشانی فرمان حضور این افراد در ساختمان را بعد از گذشت این زمان داده است؟ این مسأله قطعاً یک فاجعه محسوب می‌شو.د
به گفته وی پس از گذشت یک ساعت چه آتش ساختمان خاموش شده باشد و چه هنوز در میان طبقات دیده شود، این ساختمان باید تخلیه می‌شد، این در حالی بود که ما در زمان ذکر شده شاهد حضور نیروهای آتش‌نشان در طبقه دهم و… بودیم.

لینک

 

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری