اشتراک گذاری

کاشی و سرامیک‌ها یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی هستند که درقسمت‌های مختلف یک ساختمان مانند آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی، نمای ساختمان وغیره استفاده می‌شوند. نشست ذرات آلاینده به همراه رطوبت بر روی سطوح کاشی و سنگ و متعاقب آن آلودگی سطوح منجر به ایجاد فضای نامناسب برای ساختمان، افزایش هزینه‌های نگهداری و تحمیل خسارت‌های گسترده می‌شود. همچنین کاشی‌های معمولی فضا را برای رشد انواع باکتری و قارچ آماده کرده و انتقال آلودگی و بیماری را در مکان‌های مورد استفاده افزایش می‌دهند.

در سال‌های اخیر محققان موفق به‌ شناسایی ترکیباتی فلزی با خاصیت آنتی‌باکتریال و خودتمیز‌ شونده شده‌اند که این ترکیبات می‌توانند از رشد و نمو باکتری‌ها و قارچ‌ها و دیگر عوامل بیماری‌زا جلوگیری کنند. استفاده از فناوری‌‌نانو در تولید کاشی‌ و سرامیک خودتمیزشونده و آنتی‌باکتریال، مانع از کثیف شدن، جذب رطوبت و ایجاد هر‌گونه آلودگی بر روی سطوح مورد نظر می‌شود. 

لینک

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی
کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

4 Comments

  1. الناز غربی گفت:

    با تشکر از انتشار این مطلب، اضافه میکنیم: ذرات نانو کامپوزیت استفاده شده در این کاشی تا ۶۵۰ نوع باکتری را از بین می‌برد و زمانی که باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها بر روی سطح کاشی قرار می‌گیرند، عملکرد آنها از لحاظ رشد و بازتولید، غیر فعال می‌شود. آزاد شدن یون فلزی باعث می‌شود کاشی از خود خاصیت آنتی باکتریال دائمی به میزان ۹۹.۹۹ درصد نشان دهد. استفاده از این محصول در مراکز درمانی و بیمارستان علاوه بر افزایش سطح ایمنی، موجب کاهش هزینه‌های بیمارستانی و درمانی خواهد شد.

  2. سالار سليمي گفت:

    به امید پیشرفت در اجرا و ساخت

  3. با تشکر از مطلب خوبتون . اکر این کارایی با زیبایی نقوش روی کاشی و سرامیک که به خاصیت های نانو اسیبی نزنه , ترکیب شه عالی میشه .

  4. پیام زرینه تبریزی گفت:

    پژوهشگران کشور با استفاده از فناوری نانو کاشی و سرامیک آنتی باکتریالی تولید کردند که با حذف اشعه ماورای بنفش به طور دایمی و حتی در تاریکی مطلق دارای خاصیت میکروب‌کشی است که این امر موجب افزایش سطح بهداشتی مراکز درمانی خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری