کانتکست در معماری(فرهاد سهیلی-مهندسی معماری)

mmt2015
20/05/2015
روش جدید مقاوم سازی ساختمان(سعید برجی-کاردانی عمران-ساختمان های بتنی)
22/05/2015
نمایش همه مطالب

کانتکست در معماری(فرهاد سهیلی-مهندسی معماری)

اشتراک گذاری

کانتکست عنصری بیرونی است که شی را تحت تایر قرار می دهد. این تاثیر هم نمود فیزیکی دارد و هم نمود غیر فیزیکی.
نمود فیزیکی مانند جاده ها، ساختمان ها، فرم گیری زمین و نمودهای غیر فیزیکی مانند آب و هوا ، فرهنگ بومی، محدودیت های سیاسی و اقتصادی و …
برنامه ریزی جامع شهری با ارزیابی اکولوژی سایت و کانتکست  آن شروع می شود. بایست دانست چه جیزی وجود دارد تا بدانیم چه چیزهایی باید اضافه شود.

لینک

امیرحسین ستوده بیدختی
امیرحسین ستوده بیدختی

کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت از موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،کارشناسی عمران آب و فاضلاب دانشگاه شهید عباسپور

5 Comments

 1. میلاد پناهی فر گفت:

  جاده به عنوان نمودی از کانتکست، مفهومیه که نه فقط توی ساخت یک بنا، بلکه توی ساخت شهرها هم مولد حساب می شه و مفاهیم و نیازهای زیادی مثل بازارها و کاروانسراها کناراین کانتکست جان میگیرند…

 2. اشکان نظری گفت:

  متاسفانه در ایران خصوصا در تهران کانتکست زیاد در طراحی موثر نیست و تنها عوامل محدود کننده ی طراحی قوانیینی هستند کثل طرح تفضیلی که در اون خیلی کم به کانتکست پرداخته …. وهیچ سیاست کارآ»دی هم براش در نظر گرفته نشده … حتی قوانین طرح تفضیلی هم با پرداخت خلافی به شهرداری خریداری میشن….

 3. سهیل یاری گفت:

  سلام به نظرم پرداختن به موضوع context کار بسیار واجبی است و از عنوان موضوعت به شخصه لذت بردم اما context بسیار فراتر از آن چیزی است که در متن ارسالی شما مشاهده کردم.context در واقع همان ظرفی است که ایده یا concept در آن قرار می گیرد و شامل موارد زیادی می شود و کتب زیادی راجع به آن چاپ شده است.معماری همواره برای خلق یک اثر به دنبال دلایل منطقی برای شکل گیری اثر می گردد که شما در متن خود به چند مورد آن اشاره کردید از جمله اقلیم،اقتصاد،سیاست و فرهنگ .اما کتبی مثل معماری زمینه گرا یا کتابی مثل انسان شناسی مسکن اثر آموس راپاپورت کلا عواملی که در متن شما بدان اشاره شده بود را بعنوان عوامل تاثیر گذار اولیه باذکر مثال هایی از سرتاسر دنیا رد می کند و آنها را عوامل ثانویه می نامد.به نظر بنده اولین عنصری که در شکل گیری یک معماری اثر دارد همانند نظر نویسنده کتاب فوق الذکر ، ضمیر ناخودآگاه انسان است.نیازها و تمایلات قومی است که در آن فضا زندگی می کنند.به نظرم اگر شما علاقه مند به موضوع کانتکس در معماری هستید حتما این کتاب را مطالعه کنید.
  ممنونم

  • میلاد پناهی فر گفت:

   کانتکست مفهومی عالیست که در علم نقد ، مستقل از معماری کاربری بسیط دارد.شناخت کانتکست مقدمه ی گونه شناسی در هنر ، جامعه شناسی و… است.
   صرف خوانش نوین از کانتکست توسط هر اندیشمندی بر معنا خلل وارد نمیکند. بحث حول این حوزه را در صورت تمایل می توانیم شفاها در ساختمان معماری ادامه دهیم.

 4. دستتون درد نکنه مطلب خوبیه بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اجباری