برچسب ها: 

این جستار شامل 2 پاسخ ، و دارای 1 کاربر است ، و آخرین بار توسط  امیرحسین ستوده بیدختی در 2 ماه پیش بروز شده است.

 • نویسنده
  نوشته ها
 • #9342

  در این مبحث به بررسی وموضوعات پیرامون اجرای صنعتی سازی پرداخته می شود.

 • #10043

  لزوم شناخت درست مفاهيم و تشخيص تفاوت­هاي بين پيش ساخته سازي، مدولاريزاسيون، مونتاژ و صنعتي سازي ضروري است. چرا كه بدون شناخت تفاوت­ها ، احتمال درك ناقص اين مفاهيم بالا مي رود. از اين رو در ابتدا به تعريف اين مفاهيم مي پردازيم.

  ۱- پيش ساخته سازي: Prefabrication

  پیش ساخته سازی به عنوان فرآیند تولیدي تعریف می شود که در آن به­ طور کلی مواد به همدیگر متصل می شوند تا جزئی از نصب نهایی را تشکیل دهند.
  قطعات پیش ساخته ساده هستند مانند یک پانل و انواع قطعات مزبور می توانند در کارخانه بصورت Off-Site تولید شوند و یا در خط تولید موقتی بصورت On-Site تولید گردند.
  ۲- پيش مونتاژ نمودن : Preassembly

  پیش مونتاژ نمودن، فرآیندی است که در آن اجزای پیش ساخته تجهیزات و متعلقات آن ،در یک مکان دیگر به جز سایت احداث می­شوند و گاهی اوقات نیز در عمل احداث، از طریق عمل «مونتاژ» جزئی از یک واحد ساختمانی را تشکیل میدهند.
  این به معنای تولید سیستم­های پیچیده است نه ساده . بدین منظور نیاز به مهارت­های ویژه نیروی انسانی جهت مونتاژ مواد مختلف ضروری است. در اين شيوه، خط تولید می تواند هم دور از سایت احداث واقع شود و هم ممکن است که نزدیک آن قرار گیرد.
  در حالتی که هزینه های حمل و نقل بالاتر رود و همچنین شیوه های حمل پیچیده­ تر شود، امکان تولید در کنار سایت On-Site نیز وجود دارد.
  نحوه دیگر تولید کارخانه متحرک (Mobile Factory) است که به دلیل هزینه­ های بالا، کمتر مورد استفاده است.
  ۳- مدولاريزاسيون: Modularization

  مدولاريزاسيون اشاره به دو مفهوم بنيادين دارد:
  الف) مدولاريزاسيون به مفهوم مدولار و استاندارد نمودن اجزاء و قطعات ساختماني است؛ به نحوي كه به جاي توليد يك قطعه در ابعاد و قطعات بسيار متنوع، اين توليدات در محدوده اي منطقي و محدود توليد شوند تا امكان دستيابي به توليد انبوه كارخانه اي فراهم شود. تنها در اين حالت است كه امكان توليد انبوه ميسر مي­شود كه خود ، شرایط را برای كاهش هزينه هاي توليد و قيمت تمام شده فراهم می کند.
  ب) مدولاریزاسیون به مفهوم توليد سيستم­هاي پيچيده مدولار، اشاره به سیستم­های پیچیده­ای دارد که در مکانی دور از سایت احداث مونتاژ می شوند و سپس به سایت منتقل می­گردند. این قطعات در صورت بزرگ بودن، هزینه حمل و نقل و درنتیجه هزینه کل بنا را بالا می برند. این کار اغلب به دلیل اشتغال فضای بالا و اتلاف فضا ایجاد می گردد. روش­هایی چون Kit Of Part و On Site Assembly در کارخانه­ های موقت می تواند این اتفاقات را کاهش دهد.
  ۴- صنعتي سازي : Industrialization

  در يك تعريف جامع، صنعتی سازی به معنای یک پارادايم توليد است كه شامل روشهایی است که میزان استفاده منابع و نیروی کار را با بهينه سازي کاربرد تجهیزات و تکنولوژی در فرآیندها بهبود می دهد.
  مفهوم صنعتي سازي ساختمان فقط به معناي پيش ساخته سازي نيست، بلكه شامل، پیش مونتاژ، مدولاریزاسیون و كاربرد فناوري هاي نوين در فرايند ساختمان سازي نيز مي گردد.
  صنعتی­ سازی، فرآيندي است كه با بهبود كيفيت، زمان ساخت و استفاده از نيروي كار منجر به افزايش خروجي سيستم و بهينه سازي بهره­ برداري از تجهيزات، تسهيلات و تكنولوژي مي­گردد. بنابراین ما درباره کارخانه هایی صحبت می­کنیم که هر نوع از قطعات را تولید می کنند تا در ساخت و ساز نصب گردد و هدف این شيوه توليد بهبود ایمنی، کیفیت ، هزینه و سطوح خروجی است.
  در شیوه تولید صنعتی، تولید قطعات ساختمانی براساس شیوه و استاندارد واحد، به صورت متمرکز ساخته شده و در نهایت به صورت مکانیزه و صنعتی نیز نصب و اجرا می‌شود. در تولید صنعتی از آنجایی که استانداردهای لازم و مشخص تعیین شده است، امکان تولید مدولار در این شیوه وجود دارد و از اتلاف منابع تاحد بسیاری کاسته و به سرعت تولید می‌افزاید. بنابراین یکی از پیش نیازهای اولیه تولید «تمام صنعتی» تبیین و تعریف استانداردهای ساختمانی باتوجه به ویژگی‌های اقلیمی، فرهنگی و نیازهای انسانی است.
  در تولید تمام صنعتی، علاوه بر تولید بخش سازه‌ای ساختمان، بخش نرم و غیر سازه‌ای نیز براساس تولید مدولار در کارخانه تولید می‌شود. تمامی‌اجزاء ساختمان بر اساس یک روش و طی یک فرآیند هماهنگ تولید شده و برای نصب به محل اجرای پروژه منتقل می‌شود. به علت تولید در یک سیستم واحد و هماهنگ، امکان نصب مکانیزه قطعات نیز وجود دارد و دخالت نیروی انسانی به حداقل ممکن می‌رسد. این مسئله تاحد بسیاری ضریب خطاهای انسانی را در هنگام تولید پائین می‌آورد و موجب افزایش کیفیت و‌ایمنی ساختمان، و سرعت توليد و در نتيجه قيمت تمام شده می‌شود.
  در صنعتي سازي ساختمان، هر چيزي مشخص است كه در كجا به­ كار برده خواهد شد؛ لذا حجم فعاليت­هاي محاسباتي و مهندسي افزايش مي­يابد. افزايش حجم اين فعاليت­ها نه تنها عملكرد كلي زنجيره توليد را كاهش نمي دهد، بلکه بر كل فرايند تاثير مثبت مي گذارد.

 • #10044

  ضرورت صنعتی‌سازی در بخش ساختمان
  صنعتی سازی ساختمان
  ضرورت صنعتی‌سازی در بخش ساختمان عضو هیات مدیره اتاق تعاون ایران نگاه ویژه به تولید را از اصلی‌ترین راه نجات اقتصاد در شرایطی دانست که رکود در اقتصاد ایران حاکم شده است.
  به گزارش بنانیوز؛ سیدمحمد کریمی امروز در حاشیه شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: از طریق ارتقای بنیه تولیدی کشور می‌توانیم از رکود خارج شویم و دولت با اتخاذ سیاست‌های پولی، ارزی و تجاری مناسب شرایط برای تحرک بیشتر فعالان اقتصادی را فراهم کند.
  وی ادامه داد: بررسی‌ها و آسیب‌شناسی صورت گرفته در زمینه رکود اقتصادی منجر به این شد که بخشی از رکود اقتصادی متعلق به بخش ساختمان است و برای خروج این بخش از رکود باید فرصت‌های شغلی را در بازه زمانی مناسب ایجاد کرد.
  عضو هیات مدیره اتاق تعاون ایران گفت: اتاق تعاون ایران به عنوان مجری برگزاری این دوره از نمایشگاه صنعت ساختمان در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت ساختمان، مقاوم‌سازی و سبک‌سازی در این صنعت و توسعه انبوه سازی با بهره‌گیری از توان مشارکت‌کنندگان در نمایشگاه و به منظور افزایش تولیدات داخلی، ارتقای بهره‌وری، نظارت و مدیریت، کنترل واردات و افزایش صادرات گام برداشته است.
  کریمی با تاکید بر ضرورت صنعت‌سازی در بخش ساختمان، افزود: رونق این بخش از اقتصاد کشور در ایجاد فرصت‌های شغلی متعدد موثر است.
  وی گفت: رشد نمایشگاه امسال به لحاظ حضور شرکت‌های خارجی قابل توجه بوده و تفاوت نمایشگاه امسال در مقایسه با سال گذشته در ارائه برخی نوآوری‌ها نظیر عایق‌های نوین، فناوری‌های جدید نانو، مصالح پایه‌ برای ایجاد ساختمان سبز و روش‌های نوین مقابله با زلزله بوده است.
  به گفته عضو هیات مدیره اتاق تعاون ایران، در نمایشگاه امسال ۱۱۰۰ شرکت و کارخانه تولید مصالح ساختمانی شامل ۱۸۶ شرکت ایرانی، ۳۲۸ شرکت خارجی و ۴۲ نمایندگی خارجی حضور دارند.

  ایسنا

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.