مدیریت ساخت انجمن ها مباحث نوین مدیریت ساخت مدل سازی اطلاعات ساختمان

این جستار شامل 1 پاسخ ، و دارای 1 کاربر است ، و آخرین بار توسط  امیرحسین ستوده بیدختی در 2 ماه پیش بروز شده است.

 • نویسنده
  نوشته ها
 • #9134
 • #10045

  2-2- تعاریف و مفاهیم
  ازآنجایی‌که مدل‌سازی اطلاعات ساختمان یکی از فناوری‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) به بشمار می‌آید برای درک هرچه به تر این فناوری و شناخت بهتر نیاز به آشنایی با فناوری اطلاعات و ارتباطات و ارتباطات است که در زیر به تعریف آن می‌پردازیم.
  2-2-1- فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)
  به هر نوع دستگاه ارتباطی (مشتمل بر نرم‌افزار و سخت‌افزار) نظیر رادیو، تلویزیون، تلفن‌های همراه، کامپیوتر، نرم‌افزار، سخت‌افزارهای شبکه، سامانه‌های ماهواره‌ای و نظایر آن اطلاق شده که سرویس‌ها، خدمات و برنامه‌های متعددی به آنان مرتبط می‌گردد (Rouse 2005).

  با توجه به تعریف سامانه‌های مبتنی بر فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات بااتصال به سرویس‌ها، خدمات و برنامه‌های کاربردی مختلف کاربرد گسترده‌ای دارند که تعریف این سامانه‌ها را مشکل می‌سازد.
  2-2-2- مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM)
  هیچ تعریف یکتایی از BIM وجود ندارد و راه‌های مختلفی برای بیان چیزی که آن را BIM می‌نامیم وجود دارد. در این تحقیق BIM با توجه به تعریف زیر که از استاندارد ملی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان آمریکا گرفته‌شده است موردبررسی قرار می‌گیرد:
  «بازنمودی دیجیتالی از مشخصات فیزیکی و کاربردی یک سازه است که درواقع یک منبع دانش مشترک برای اطلاعات مربوط به شکل‌گیری یک بنا و یک مبنای اعتماد برای تصمیم‌گیری در طول چرخه‌ی فعالیت
  آن است. (از زمان شکل‌گیری مدل مصور تا زمان تخریب). فرضیه‌ی بنیادی BIM کمک به ذینفعان مختلف در مراحل مختلف از چرخه‌ی فعالیت یک سازه از زمان نصب، به‌روزرسانی است، اصلاح اطلاعات درون BIM پشتیبانی و انعکاس وظایف یک ذینفع را ممکن می‌سازد.»(NBIMS, 2007) در ادامه این استاندار تعریفی از مدل‌سازی باقابلیت تکامل ارائه می‌کند که بیانگر سطوح توسعه و قابلیت‌های این سامانه‌ها است در ‏شکل(2-2)به‌صورت شماتیک حضور مدل‌سازی اطلاعات ساختمان در تمام چرخه حیات ساختمان به نمایش گذاشته‌شده است.

   سایر تعاریف
  به جهت شناخت بهتر از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان دو تعریف دیگر از آن‌که توسط The Associated General Contractors of America و BuildingSMART بیان‌شده‌اند آورده شده است، تعریف مورداستفاده در این تحقیق تعریف استاندارد ملی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان آمریکا است.
  ساختمان هوشمند (BuildingSMART) مدل‌سازی اطلاعات ساختمان را «مجموعه‌ای از اطلاعاتی که در آن داده‌ها به اشتراک گذاشته‌شده‌اند،BIM یک مدل دیجیتالی از ساختمان محسوب می‌شود که اطلاعات مربوط به پروژه در آن ذخیره‌شده‌اند، این مدل می‌تواند به‌صورت ۳ بعدی،۴ بعدی (زمان) و یا ۵ بعدی (هزینه) و در نهایتاً به‌صورت N بعدی (هرگونه اطلاعات دیگر را پوشش دهد.) ظاهر شود.BIM فرصتی برای رسیدن به‌دقت و اطمینان در تحویل محصولات و خدمات را محیا می‌کند. این مدل بهره‌وری را افزایش داده و به فرایندهای طراحی اجازه تکرار داده است.» تعریف می‌کند (BuildingSMART, 2010).
  The Associated General Contractors of America مدل‌سازی اطلاعات ساختمان را «توسعه و استفاده از مدل نرم‌افزاری که عملیات ساخت و سازو بهره‌برداری از تسهیلاتی ویژه را شبیه‌سازی می‌کند. مدل حاصله، نمایش دیجیتالی هوشمند از ساختمان ساخته‌شده است که از دیدگاه‌های متفاوت به نیازهای کاربران اختصاص می‌باید تا با تجزیه‌وتحلیل‌ها، اطلاعاتی تولید شوند که می‌توانند برای تصمیم‌گیری و بهبود روند ارائه پروژه مورداستفاده قرار گیرند. روند استفاده از مدل‌های BIM برای بهبود برنامه‌ریزی، طراحی و ساخت به‌طور فزاینده‌ای تحت عنوان طراحی و ساخت مجازی VCD یاد می‌شود.» تعریف می‌کند (The Contractor’s Guide to BIM, 2010).
  منبع:امیرحسین ستوده بیدختی،۱۳۹۵،پایان نامه مدل سازی اطلاعات ساختمان در تعمیر ونگهداری ساختمان،موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،استاد راهنما:دکتر احسان اثنی عشری

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.