برچسب ها: 

این جستار شامل 2 پاسخ ، و دارای 1 کاربر است ، و آخرین بار توسط  امیرحسین ستوده بیدختی در 2 ماه پیش بروز شده است.

 • نویسنده
  نوشته ها
 • #9301

  در این بخش به تجربیات پیاده سازی مدل سازی اطلاعات ساختمان در نقاط مختلف جهان پرداخته می شود.

 • #10035

  5-4-1- تالار شهر بریسبان
  تالار شهر بریسبان: تالار شهر بریسبان یکی از ساختمان‌های تاریخی شهر بریسبان در کوئینزلند استرالیا در سال ۱۹۳۰ احداث شد و در سال ۲۰۰۹ برای بازسازی و ارزیابی شرایط محیطی و مصرف انرژی این ساختمان مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) برای این ساختمان با اطلاعات گذشته و همچنین اسکن‌های لیزری تهیه شد.

  با ساخت مدل سه‌بعدی و بعد مدل‌سازی معماری و سازه‌ای این بنا مدل‌سازی اطلاعات آن تکمیل‌شده که با تهیه این مدل انجام پروژه بازسازی دیگر یک امر بی‌هدف و صرفاً جهت انجام‌وظیفه و رفع مسئولیت نبود، بلکه امکان اتخاذ بهینه‌ترین تصمیم با در نظر گرفتن شرایط کنونی و آینده ساختمان و نیز شرایط اقتصادی وضع موجود، راه را برای انجام برنامه‌های همساز با شاخص‌های توسعه پایدار بازمی‌نمود. تهیه و استفاده از چنین مدل‌های اطلاعاتی پیشرفته برای ترمیم و تقویت و بهسازی ساختمان‌ها امری است که می‌تواند دیدی همه‌جانبه و بهینه‌ترین تصمیم را در مورد روش و چگونگی ترمیم ساختمان‌ها به ارمغان آورد.

  مدل اطلاعاتی ساخته‌شده برای ساختمان تالار شهر بریسبان این امکان را فراهم می‌سازد تا دستیابی به پایگاه داده‌های جامع و اطلاعات همه‌جانبه این ساختمان در هر دوره زمانی برای مدیران و متصدیان میسر باشد و امکان کنترل بهتر و همه‌جانبه روی تغییرات، اصلاحات و… در زمان بهره‌برداری از این ساختمان وجود داشته باشد(غمخوار، 1391).
  منبع:امیرحسین ستوده بیدختی،۱۳۹۵،پایان نامه مدل سازی اطلاعات ساختمان در تعمیر ونگهداری ساختمان،موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،استاد راهنما:دکتر احسان اثنی عشری

 • #10036

  5-4-7- بیمارستان عمومی مریلند
  هدف این پروژه ۹۶۰۰ مترمربع فضا بیمارستان عمومی مریلند در بالتیمور بوده است. این بیمارستان در سال ۱۸۸۰ تأسیس شد و جزئی از دانشگاه پزشکی مریلند است. طرح توسعه این بیمارستان در مارس ۲۰۰۰ تکمیل گردید و به ساختمان کنونی وصل شد که شامل ۸ سوئیت جدید راه‌اندازی شده، چهار اتاق اختصاصی، یک ICU با هشت تخت، یک داروخانه و یک آزمایشگاه است. شرکت بارتون مالو یک شرکت مدیریت ساختمان است که مرکز آن در ساسفیلد میشیگان قرارگرفته است این شرکت یک دفتر محلی در بالتیمور دارد، بارتون مالو با یک قیمت پیشنهادی پایین رقابتی به‌عنوان مدیر ساختمانی انتخاب شد. با توجه به این‌که چرخه حیات تجهیزات بهینه نشده بود، ضمانت و اطلاعات دیگر مربوط به محصول به‌راحتی قابل در دسترس نبود و هیچ فهرست از تجهیزات موجود در دسترس نبود از BIM استفاده شد. کل هزینه‌های انجام‌شده شامل بیست و پنج هزار دلار برای نرم‌افزارهای گوناگون مانند Tekla,Tisco & vela و ده هزار دلار برای سفارشی‌سازی نرم‌افزار و شش هزار دلار برای آموزش هزینه شد. از فواید استفاده از آن سود بخشی،۱۲ کارمند به‌کارگیری شده در بخش نگه‌داری، کاهش اضافات برنامه نگهداری، کاهش ضرر تعمیرات اشتباه و جایگزینی تجهیزات با ضمانت و قراردادهای خدماتی با برون‌سپاری انجام شد. در محاسبه بهره‌وری افزایش‌یافته کارکنان نگه‌داری بیمارستان برآورد کرد که هزینه‌ها در مدت دو تا سه ماه جبران می‌شوند. این سیستم همچنین توانایی انجام نیازهای اجرایی موردتانید گروه مشترک اعتبار سنجی سازمان‌های حفظ سلامتی JCAHO را افزایش داد(Eastman et al. 2011).
  منبع:امیرحسین ستوده بیدختی،۱۳۹۵،پایان نامه مدل سازی اطلاعات ساختمان در تعمیر ونگهداری ساختمان،موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی،استاد راهنما:دکتر احسان اثنی عشری

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.